Takiego witacza nie ma żadna lubelska dzielnica. Na Bronowicach wita Bronx [GALERIA]

2021-09-23 14:33 OM

Lubelskie Bronowice otrzymały nową rzeźbę. To rodzaj witacza na dzielnicy. Napis nawiązuje do potocznej, używanej przez młodzież nazwy. Więcej o tym nasza reporterka.

- Nasza Fundacja stworzyła rzeźbę Bronx, która znajduje się na lubelskich starych Bronowicach - mówi Agnieszka Szablikowska-Trusewicz, wiceprezes fundacji Otwarta Strefa Kultury. - Autorem rzeźby jest Łukasz Trusewicz. Do stworzenia takiej rzeźby w Lublinie zostaliśmy zaproszeni przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry". Ta rzeźba powstała po serii spotkań i rozmów z mieszkańcami starych Bronowic. Przede wszystkim były to spotkania z mieszkającą tam młodzieżą.

Napis Bronx nawiązuje do kolebki hip-hopu, czyli nowojorskiego Bronxu. A właśnie tak potocznie nazywana jest też dzielnica Lublina - Bronowice. Związane jest to z mieszkającą tam młodzieżą, która poprzez swoje zainteresowanie muzyką i tworzenie własnych utworów kultywuje kulturę hip-hopu. To właśnie było inspiracją do powstania rzeźby.

- Takim celem tej rzeźby było właśnie podkreślanie tych pozytywnych wartości, ale też budowanie tożsamości, duma z miejsca zamieszkania - dodaje Agnieszka Szablikowska-Trusewicz. - Sama forma rzeźby, to jak ona wygląda, nawiązuje do takich nakładek na zęby, które noszą raperzy - ich zęby wyglądają jakby były złote. Sama rzeźba wykonana jest z drewna polichromowanego na złoto. To sześć takich obłych złotych form, na których jest napis Bronx.

Nowy witacz Bronx spotkacie przy wjeździe na Stare Bronowice, czyli przy skrzyżowaniu ulic Łęczyńskiej i Fabrycznej w Lublinie.

Źródło: Takiego witacza nie ma żadna lubelska dzielnica. Na Bronowicach wita Bronx [GALERIA]
Nasi Partnerzy polecają