Nowoczesny sprzęt 3D

i

Autor: zdjęcie UMlub Sprzęt do operacji okulistycznych kupił Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Technologia przyszłości dla lubelskich pacjentów. Jedyny taki sprzęt w Polsce trafił do Lublina

2022-04-29 13:25

To jedyny w naszym regionie i - jak przekonują lekarze - najbardziej innowacyjny sprzęt w kraju do operacji okulistycznych w technice 3D. Od teraz pomoże pacjentom z Lubelskiego.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie kupił pionierskie urządzenie medyczne. - To technologia przyszłości. Jedyna w województwie i najnowsza w Polsce - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki SPSK1.

Specjalista na sprzęcie pracował już wielokrotnie, m.in. w ośrodkach zagranicznych. Dzięki wykorzystaniu trójwymiaru możliwe jest leczenie właściwie wszystkich chorób oczu, wymagających interwencji chirurga.

Techniki cyfrowe pozwalają uzyskać duże rozdzielczości i głębię, przy jednocześnie dużym powiększeniu. - Co odróżnia nasz sprzęt od klasycznego mikroskopu operacyjnego. Zabiegi są precyzyjne i bezpieczne - wyjaśnia specjalista.

Urządzenie ma spełnić się też w rozwijanej na lubelskiej uczelni telemedycynie. - Bo ma możliwość przesyłania obrazu na różne odległości - zaznacza prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Pomoże nam to jeszcze sprawniej kwalifikować pacjentów wojennych z Ukrainy i transportować ich następnie do Lublina - dodaje.

Z aparatury skorzystają również żacy i pracownicy. - Szkolić będą się nasi studenci i młodzi lekarze na specjalizacji okulistycznej - podkreśla rektor. Operacje będą pokazywane w czasie rzeczywistym. - Co było do tej pory niemożliwe. Dopiero technologia 3D to umożliwia - dodaje prof. Rejdak.

Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego, wkrótce uczelnia kupi następny tego typu sprzęt. Zespół lubelskich okulistów pracuje też nad cyfrowym atlasem chorób oczu. Celem projektu jest stworzenie szybkiej ścieżki okulistycznej opieki pacjenta - od kwalifikacji, przez diagnostykę po leczenie. - Wszystko z wykorzystaniem techniki 3D - mówi prof. Rejdak.

Źródło: Technologia przyszłości dla lubelskich pacjentów. Jedyny taki sprzęt w Polsce trafił do Lublina