Walczył na froncie. Teraz dostał protezy i nowe życie. Wszystko dzięki Lublinowi

2023-01-30 12:55 Mateusz Kasiak
Ukraiński żołnierz z protezą
Autor: Mateusz Kasiak, zdj. materiały prasowe

Ukraiński żołnierz na początku inwazji Rosji na Ukrainę został ciężko ranny. Stracił dwie kończyny. Zajęli się nim lekarze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Teraz otrzymał dwie nowoczesne protezy – ręki i nogi.

Jak komentuje nam prof. Tomasz Blicharski, szef Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK4, trudno na razie powiedzieć, czy pacjent wróci na front. Bioniczne protezy, które dostał umożliwią mu jednak powrót społeczeństwa.

W większym stopniu niż ze zwykłą protezą będzie mógł wykonywać normalne prace, ponieważ bioniczna proteza bazuje na mięśniach, które mają możliwość oddziaływania na mięśnie protezy. W związku z czym po nauczeniu się innego sposobu wykonywania ruchu wróci do społeczeństwa – mówi prof. Blicharski.

Jednocześnie lekarz dodaje, że trudno mówić, czy żołnierz wróci na front. – Nie wiemy zresztą, czy zaciągnął się na potrzeby wojny, czy był zawodowym żołnierzem. Z pewnością ma szansę powrócić do wykonywania codziennych rzeczy, które robił wcześniej – twierdzi.

Żołnierz służył na wschodzie Ukrainy już na początku wojny. Stracił część kończyny górnej do poziomu przedramienia i kończyny dolnej do poziomu goleni. Miał także uraz głowy. Na początku był leczony w Ukrainie. 18 lipca 2022 roku przyjechał do Polski specjalnym pociągiem medycznym transportującym rannych żołnierzy. Potem był leczony w Lublinie.

U nas był leczony rehabilitacyjnie. Był przygotowywany do noszenia protezy. Jednocześnie przeszedł operację w klinice neurochirurgii. Trzeba było zrekonstruować mu pokrywę czaszki –  wyjaśnia nam specjalista.

Koszt protezy to ponad 80 tys. złotych. Potrzebna była zbiórka i pomoc licznych fundacji. Pieniądze zbierała wielonarodowa brygada w Lublinie. Na zakup zorganizowano również Międzynarodowy Koncert Charytatywny „United for Peace”.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom za ich hojność. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, głównie na zakup protez oraz sprzętu medycznego umożliwiającego dalsze funkcjonowanie – mówi major Dominika Skrzypczak zLitewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Źródło: Walczył na froncie. Teraz dostał protezy i nowe życie. Wszystko dzięki Lublinowi
Nasi Partnerzy polecają