Znamy najlepszą bibliotekarkę w województwie lubelskim. To mieszkanka Kraśnika

2022-08-08 14:57 MTK
Konkurs im. Anny Platto, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Autor: Katarzyna Rybacka Konkurs im. Anny Platto, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Laureatką Konkursu im. Anny Platto została Katarzyna Sudół. Zwyciężczyni nie kryła radości. Na co dzień pracuje z dziećmi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku.

- Mimo rozwoju nowych technologii, pasja do czytania wśród najmłodszych nadal jest żywa – twierdzi w rozmowie z nami bibliotekarka.

- Wiadomo, że w dobie internetu kontakt z książką jest troszeczkę mniejszy, ale widzimy, że dzieci coraz częściej sięgają po literaturę, a to za sprawą ich rodziców – wyjaśnia laureatka.

Tak też jest w Kraśniku. Tamtejsze biblioteki starają się iść z duchem czasu. Stają się bardziej przyjazne dla czytelników, odpowiadając na ich potrzeby. Dodatkowo, coraz częściej pełnią funkcję instytucji kultury.

- Współpracujemy z miejscowym ośrodkiem kultury i zachęcamy dzieci do czytania. Sami też organizujemy dużo spotkań kulturalnych, imprez, konkursów i warsztatów. Staramy się, aby można tu też miło spędzić czas. Wiadomo, że dziecko samo do nas nie przyjdzie. Ważna jest nie tylko nasza rola, ale i rodzica. On musi zachęcać do częstszego wypożyczania książek – dodaje Sudół.

Była to już 28. edycja konkursu na najlepszego bibliotekarza w województwie lubelskim. Do nagrody nominowane zostały: Dorota Głogowska z Biblioteki Publicznej Gminy Nielisz, Urszula Kowalczyk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mełgwi, Joanna Puchacz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie oraz Katarzyna Sudół z Miejskie Biblioteki w Kraśniku. Ideą konkursu jest wyróżnienie pracownika, który poprzez nowatorskie sposoby zachęca dzieci i młodzież do aktywnego czytelnictwa.