Olsztyn. Stworzyli choinkę z ponad 620 plastikowych butelek. Efekt zdumiewający! [ZDJĘCIA]

2021-12-20 11:00

W sercu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka. Tym razem pracownicy placówki postanowili wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko. Świąteczne drzewko stworzyli z ponad 620 półtoralitrowych butelek. Efekt jest zdumiewający!

Biblioteka Uniwersytecka UWM, jak co roku, może pochwalić się niezwykłą choinką. Pracownicy biblioteki już po raz dziesiąty postanowili wprawić społeczność akademicką w świąteczny nastrój i chwilę zadumy. Motywem przewodnim tegorocznej ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce.

Wiadomość umieszczona w plastikowym sercu, skierowana jest do każdego z nas i jest swoistego rodzaju manifestem klimatycznym. Tegoroczna konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy.

W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę. 

— Inspiracją tegorocznej konstrukcji było wsparcie inicjatyw, które miały na celu edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2. — informuje Katarzyna Bikowska, która wraz z zespołem odpowiadała za konstrukcję.

ESKA XD #038 - DROGIE PREZENTY, NOWY MATRIX, GRY 2022, MIŁOŚĆ I PRZEZNACZENIE

Choinki Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już świąteczna tradycja. Pierwsza powstała w grudniu 2011 roku z książek. Następne drzewka były równie oryginalne: z szuflad katalogów, ze starych kart katalogowych czy eteryczna z książeczek origami, ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia czy ostatnia z około 2 tys. starych płyt CD i DVD oraz jednej winylowej.

Źródło: Informacja prasowa UWM

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Olsztyn. Stworzyli choinkę z ponad 620 plastikowych butelek. Efekt zdumiewający! [ZDJĘCIA]