Weszły noqwe przepisy

i

Autor: pixabay.com Elektryczne hulajnogi zostały objęte przepisami

Do 500 złotych mandatu za jazdę hulajnogą elektryczną. Od czwartku NOWE PRZEPISY!

2021-05-20 13:42

Jazda hulajnogą pod kontrolą. W czwartek 20 maja weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące urządzeń napędzanych elektrycznie oraz siłą mięśni: mowa tu o hulajnogach elektrycznych, rolkach czy deskorolkach. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń. Olsztyńscy policjanci przygotowali krótkie wideo z objaśnieniem nowych zasad.

Raport z Anteny 20.05

Już nie tylko piesi, rowerzyści i kierowcy mają liczyć się przepisami. Regulacje zaczęły też obowiązywać poruszających się chociażby hulajnogami elektrycznymi. - Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności i ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu – mówi Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie.

Posłuchaj: Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie o nowych przepisach dot. hulajnóg

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną? [NOWE PRZEPISY, ZASADY]

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Za co mandat na hulajnodze?

  • Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.
  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.
  • Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
  • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.
Sonda
Czy imprezy sportowe powinny zostać odwołane przez koronawirusa?

Jak parkować hulajnogę elektryczną?

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.

 

Źródło: Do 500 złotych mandatu za jazdę hulajnogą elektryczną. Od czwartku NOWE PRZEPISY!