Giżycko. Policjantka interweniowała wobec mężczyny bez maseczki. Był pościg i szamotanina

i

Autor: Screen z YouTube: Twój Kurier Olsztyński Giżycko. Policjantka interweniowała wobec mężczyny bez maseczki. Był pościg i szamotanina

Giżycko. Zamieścili w sieci wulgarne komentarze znieważające policjantkę. Trzech mężczyzn z zarzutami

2021-07-22 10:45

Zarzut „znieważenia funkcjonariusza podczas wykonywania czynności służbowych” usłyszało trzech mężczyzn, którzy zamieścili wulgarne i znieważające policjantkę komentarze pod filmem umieszczonym na portalu społecznościowym. Na nagraniu utrwalono interwencję, związaną z brakiem maseczki, przeprowadzoną przez jedną z giżyckich funkcjonariuszek. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

Na początku października 2020 roku w Giżycku doszło do policyjnej interwencji wobec osoby, która nie stosowała się do obowiązującego wówczas nakazu zakrywania ust i nosa w określonych sytuacjach. O zdarzeniu pisaliśmy w artykule: Interwencja policjantki za brak maseczki. Był pościg ulicami miasta [WIDEO]

- Policjantka interweniowała wobec mieszkańca miasta, który idąc jedną z ulic, nie miał zasłoniętych ust i nosa, co wówczas było wymagane wprowadzonymi przepisami. Na pytanie policjantki, dlaczego nie stosuje maseczki, w odpowiedzi mężczyzna skierował wulgaryzmy pod jej adresem. Ponadto był arogancki i wulgarny, nie stosował się do poleceń funkcjonariuszki i próbował ucieczki z miejsca interwencji. Został obezwładniony i zatrzymany, a następnie przewieziony do jednostki policji - przypomina giżycka policja.

Raport z anteny 21.07, godz.10

Interwencja policjantki została nagrana przez jej świadka, a film opatrzony wulgarnym komentarzem w stosunku do funkcjonariuszki realizującej swoje zadania zamieszczony później na portalu społecznościowym.

 - Po ustaleniach i zebraniu materiału dowodowego, w tym zabezpieczeniu nagrania, policjanci prowadzili czynności w związku ze „znieważeniem funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych”. Jest to przestępstwo z art. 226 kodeksu karnego, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na to, aby przedstawić trzem mężczyznom w wieku 33, 35 i 40 lat zarzut „znieważenia funkcjonariuszki w związku z pełnieniem obowiązków służbowych i z powodu wykonywanego przez nią zawodu”. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 3 mężczyzn - informuje asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowa KPP w Giżycku.

Natomiast 37-letni mieszkaniec Giżycka, który nie stosował się do obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i dopuścił się podczas interwencji naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia interweniującej funkcjonariuszki, w marcu 2021 r. usłyszał wyrok skazujący go na rok i 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 24 godzin miesięcznie, 1000 zł nawiązki na rzecz policjantki i 6000 zł tytułem zwrotu kosztów pełnomocnictwa.

Źródło: Giżycko. Zamieścili w sieci wulgarne komentarze znieważające policjantkę. Trzech mężczyzn z zarzutami