Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty. Teraz także w Olsztynie! Na czym polega?

2021-04-08 9:43 agada
Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty. Teraz także w Olsztynie!
Autor: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty. Teraz także w Olsztynie

Lekarze specjaliści z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie wykonali po raz pierwszy na Warmii i Mazurach najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka gruczołu krokowego, czyli biopsję fuzyjną prostaty. Na czym polega innowacyjna metoda? O szczegółach czytaj w artykule poniżej.

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej występujących nowotwór u mężczyzn w Polsce. Chorzy umierają, ponieważ zostają zdiagnozowani nieprawidłowo i niewystarczająco wcześnie. Co ważne, rak prostaty wykryty we wczesnej fazie rozwoju jest całkowicie wyleczalny! - Niezmiennie od 50 lat w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka gruczołu krokowego, wykonywana jest pacjentom standardowa biopsja, która może niestety ominąć ognisko nowotworu. Zdarza się, że pacjenci wymagają drugiej, trzeciej, a nawet następnej biopsji - mówi dr n. med.Tomasz Drabarek ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, który gościnnie wykonywał zabieg w MSZ w Olsztynie.

Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty wykonywany w Olsztynie. Na czym polega?

W środę (7 kwietnia) w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie został wykonany po raz pierwszy na Warmii i Mazurach najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka gruczołu krokowego, czyli biopsja fuzyjna prostaty. Polega ona na połączeniu obrazów USG w czasie rzeczywistym oraz obrazów pozyskanych wcześniej w technice rezonansu magnetycznego. - Dotychczas wykonuje się chorym standardową biposje przezkroczową pod kontrolą USG. W biopsji fuzyjnej na obraz prostaty widocznej w USG nakłada się obraz z rezonansu magnetycznego. Dlaczego jest to metoda lepsza od standardowej pod kontrolą USG? Ponieważ obraz prostaty w rezonansie magnetycznym jest dużo dokładniejszy niż w USG. Pozwala uwidocznić w prostacie z bardzo dużym prawdopodobieństwem ogniska podejrzane o nowotwór. Z tych ognisk pobiera się wycinki - tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz- Koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie.

Raport z Anteny godz. 10

Taka metoda jest stosowana w USA i Europie Zachodniej od kilku lat. - W Polsce istnieje kilka ośrodków prywatnych wykonujących tę procedurę. Szpital Miejski w Olsztynie jest pierwszym szpitalem na Warmii i Mazurach, który wykonał takie biopsje i planuje wprowadzenie tej metody jako standard. Pozwoli to lekarzom urologom szpitala miejskiego, którzy szczególnie zajmują się rakiem prostaty, wykrywać nowotwór bardzo wcześnie, co przełoży się na pełne wyleczenie naszych chorych – mówi dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.

Dzięki biopsji fuzyjnej prostaty lekarze specjaliści są w stanie bardzo dokładnie zlokalizować podejrzane miejsca i precyzyjnie wykonać biopsję. Przebieg biopsji fuzyjnej jest bezpieczny dla pacjenta, nie jest bolesny i trwa tyle samo czasu, co standardowa biopsja.

Źródło: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Źródło: Najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty. Teraz także w Olsztynie! Na czym polega?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany