zdrowie

Mogą Wam uratować życie. W Olsztynie pojawiły się nowe defibrylatory

2023-10-24 13:32

W ramach zaległego projektu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, do kilkudziesięciu placówek edukacyjnych trafił sprzęt do ćwiczeń z pierwszej pomocy. Dodatkowo w kilku punktach Olsztyna pojawiły się nowe defibrylatory - sprzęt do przywracania krążenia i ratowania życia.

"AED: Akcja-Edukacja-Defibrylacja!" - pod takim hasłem wygrał projekt Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku, który doczekał się realizacji w tym roku. Głównym założeniem jest edukacja w zakresie pierwszej pomocy. Edukacja młodzieży z olsztyńskich szkół, ale również zwiększanie kwalifikacji belfrów. W tym celu do 42 placówek na terenie całego Olsztyna trafiły: fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (dwa osoby dorosłej oraz po jednym dziecka i niemowlęcia), treningowy defibrylator, specjalna kamizelka wykorzystywana podczas szkoleń z pierwszej pomocy w sytuacji zadławienia, a także zestaw materiałów do ćwiczeń z pierwszej pomocy i dezynfekcji. Dodatkowym celem projektu był zakup 7 defibrylatorów i umieszczenie ich w kilku kluczowych miejscach na mapie Olsztyna i okolic. Nowy sprzęt pojawił się już w Szkole Podstawowej nr 18, a kolejne zaplanowane miejsca to: budynek, w którym mieści się PTTK (przy Wysokiej Bramie), stara remiza OSP w Gutkowie, hala Urania, pętla tramwajowa przy ul. Kanta oraz na budynki zarządu cmentarzy Dywity i przy ul. Poprzecznej.

- Użycie defibrylatora jest bardzo proste. Po wyjęciu z kapsuły i włączeniu dużym zielonym przyciskiem, defibrylator się odpala i zaczyna nam wydawać proste komunikaty: zdejmij odzież z poszkodowanego, przyklej elektrody do gołej klatki piersiowej – na elektrodach są rysunki, gdzie każdą elektrodę przykleić. Następnie jest „nie dotykaj pacjenta, trwa badanie” i decyzja czy wyładowania użyć, czy nie użyć. W przypadku potrzeby wciśnij przycisk, żeby wydać wyładowanie, a następnie kontynuuj uciśnięcia klatki piersiowej – mówi Michał Mazuchowski, pomysłodawca projektu.

Sonda
Czy wiecie, jak korzystać z defibrylatora?
Źródło: Mogą uratować życie. W Olsztynie pojawiły się nowe defibrylatory