Olsztyn. Będą dwie nowe nazwy ulic. Radni zdecydowali

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Olsztyn. Będą dwie nowe nazwy ulic. Radni zdecydowali

Olsztyn będzie miał dwie NOWE NAZWY ULIC. Jakie? Decyzja już zapadła

2021-05-27 8:46

Olsztyn będzie miał dwie nowe nazwy ulic. Pierwsza nowość dotyczy ulicy, która jest powszechnie znana jako "Obiegowa". Zmieni swoją nazwę na Tadeusza Mazowieckiego. Druga nowa nazwa ulicy to Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920, która zastąpi obecną Artyleryjską. Więcej na ten temat czytaj w materiale poniżej.

Obiegowa to określenie potoczne, które nigdy nie zostało nadane traktowi będącemu przedłużeniem al. Sikorskiego do al. Piłsudskiego. Jej budowa była częścią projektu dotyczącego pierwszej linii tramwajowej. Trasa została oddana do użytku w 2015 roku. Ulica ta będzie wkrótce nosiła nazwę Tadeusza Mazowieckiego.

To pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wybrany po wyborach 4 czerwca 1989 roku. Działał w Stowarzyszeniu PAX, był jednym z założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Współtworzył miesięcznik "Więź". W Stoczni Gdańskiej organizował z Bronisławem Geremkiem wspomagający strajkujących zespół ekspertów. Od kwietnia 1981 roku był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność". 13 grudnia 1981 roku, w chwili wprowadzenia stanu wojennego, został internowany. W latach 1992-1995 były premier był specjalnym wysłannikiem ONZ w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie. Od roku 2010 należał do grona doradców Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w Warszawie w roku 2013.

CZYTAJ TEŻ: W Kurzętniku powstaje ogromna wieża widokowa. Kiedy otwarcie nowej atrakcji? [ZDJĘCIA]

Druga nowa nazwa ulicy, jaka pojawi się na mapie Olsztyna, to ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920. Zostanie nadana ulicy Artyleryjskiej, która powstała w 2012 roku między wiaduktem w ciągu ul. Partyzantów a rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Bitwa Warszawska 1920 roku, określana mianem "Cudu nad Wisłą" to wydarzenia, jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata, a dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym.

Raport z anteny 26.05, godz.10

Nazwę ul. Artyleryjska będzie natomiast nosić pobliski łącznik, przy którym zlokalizowane są m.in. Agencja Mienia Wojskowego oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Uchwała wejdzie w życie w 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło: Olsztyn będzie miał dwie NOWE NAZWY ULIC. Jakie? Decyzja już zapadła