Olsztyn. Nowe tureckie tramwaje w Olsztynie rozpoczynają kursowanie [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-06-14 19:46

Turecka Panorama rusza w Olsztyn. Nowe tramwaje rozpoczynają prace na olsztyńskich trasach i wożą już pasażerów. Panorama o numerze bocznym 3015 wyprodukowana przez turecką firmę Durmazlar rozpoczęła w poniedziałek (14 czerwca) regularne kursowanie.

INNA powraca! Fragment teledysku tylko na ESKA.pl

Umowa na budowę nowych tramwajów dla Olsztyna została podpisana w połowie lipca 2018 roku. Pojazdy Durmazlara na bazie Panoramy, która właśnie wyjechała torowisko stolicy Warmii i Mazur wożą pasażerów w tureckich miastach Stambuł, Samsun czy Koçaeli. Olsztyński kontrakt to debiut firmy na europejskim rynku.

Większość standardów, które funkcjonują w już dobrze znanych tramwajach Tramino zostały zachowane także w tych Panoramach - mówi kierownik ratuszowej jednostki odpowiedzialnej za inwestycję, Andrzej Karwowski. - Z ciekawostek, zmniejszyliśmy liczbę akumulatorów na rzecz specjalnego kondensatora, który wspomaga ruszanie. Dzięki temu te pojazdy zużywają mniej energii.

Posłuchaj: o nowych tramwajach mówi Andrzej Karwowski z olsztyńskiego ratusza

Pojazdy produkowane dla Olsztyna są niskopodłogowe, dwukierunkowe. Są dłuższe od Solarisów Tramino - mają 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz mieszczą 208 pasażerów, z czego 38 na miejscach siedzących (do tego cztery składane). Drzwi za kabinami motorniczego są  jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary - dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

Nowe tramwaje wykorzystujemy na już istniejących liniach - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Jerzy Roman. - Dzięki nim możemy też po niemal sześcioletniej eksploatacji tramwajów Tramino zrobić im gruntowny, gwarancyjny przegląd bez uszczerbku dla codziennego funkcjonowania sieci.

Posłuchaj: Jerzy Roman, szef olsztyńskiego MPK
Sonda
Czy rozrywki e-sportowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjny sport?

Transport tramwajów z kraju nad Bosforem to ogromne, logistyczne wyzwanie. Aby dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur, pojazdy podróżują drogą morską i lądową m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Taki wybór trasy jest konieczny ze względu na rozmiary ładunku, jaki znajduje się na specjalistycznej lawecie. Czas dostawy pojazdu to aż dwa tygodnie. Tramwaje można wieźć jedynie w nocy.

W tej chwili do Olsztyna dotarło pięć z 12 zamówionych tramwajów Durmazlara. Kolejny powinien dojechać do naszego miasta w weekend.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Źródło: Olsztyn. Nowe tureckie tramwaje w Olsztynie rozpoczynają kursowanie [AUDIO, ZDJĘCIA]