Olsztyn też ma "różowe skrzyneczki". Pierwsze zostaną zamontowane w szkołach

2021-04-23 10:38 agada
Olsztyn też ma różowe skrzyneczki. Pierwsze zostaną zamontowane w szkołach
Autor: UM Olsztyn Olsztyn też ma "różowe skrzyneczki". Pierwsze zostaną zamontowane w szkołach

Akcja zaczęła się niemal półtora roku temu we Wrocławiu. Obecnie takich skrzynek jest już ponad 500 w całej Polsce. Do ich grona dołączył również Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur zamontowanych zostanie pięć takich skrzyneczek. Na czym polega przedsięwzięcie i czym właściwie są "różowe skrzyneczki"? Szczegóły w artykule.

Grupa "Różowa skrzyneczka" zabiega o powszechny dostęp do środków higieny osobistej - podpasek, tamponów, kubeczków menstruacyjnych - w instytucjach publicznych, walczy z ubóstwem menstruacyjnym oraz tabu wokół miesiączki.  - Pomagamy kobietom i dziewczynkom, wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym - wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa skrzyneczka. - Naszą pomoc kierujemy do szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym domów dziecka i świetlic środowiskowych, do ośrodków i miejsc z dużym wykluczeniem, ale z ogromnym zaangażowaniem do idei różowej skrzyneczki przekonujemy też jednostki samorządu terytorialnego.

Jak szacują inicjatorki przedsięwzięcia - cztery proc. Polek, czyli niemal pół miliona osób, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Dlatego różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi pojawiają się w kolejnych miejscach naszego kraju, również w Olsztynie. Do stolicy Warmii i Mazur właśnie trafiło pięć takich skrzyneczek.

CZYTAJ TEŻ: W Olsztynie mają stanąć dwa śmieciomaty. Są chętni do realizacji projektu

- Jeśli chodzi o pilotaż w naszym mieście, to zaczynamy od szkół - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - W damskich toaletach zawisną właśnie takie charakterystyczne skrzyneczki, które będą wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z anteny 22.04, godz.10

Jedną z placówek, do której trafi pilotażowa różowa skrzyneczka, jest Szkoła Podstawowa nr 15. - Bardzo się ucieszyłam, że będziemy jedną z jednostek, do których trafi taka skrzyneczka - mówi dyrektor szkoły, Barbara Bogacz. - Istotne jest, że dziewczęta w potrzebie będą mogły skorzystać z tych materiałów. Ale równie istotny jest aspekt edukacyjny przy okazji tego programu.

Więcej informacji o akcji "różowe skrzyneczki" można znaleźć również na www.facebook.com/rozowaskrzyneczka

Źródło: Olsztyn też ma "różowe skrzyneczki". Pierwsze zostaną zamontowane w szkołach
Nasi Partnerzy polecają