Olsztyn solidarny z Ukrainą

i

Autor: Andrzej Brzozowski Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wnioskować o nadanie numeru PESEL

Olsztyn. Wiemy, kiedy ruszy rejestracja uchodźców z Ukrainy [AUDIO]

2022-03-15 14:21

Do Olsztyna docierają mieszkańcy Ukrainy uciekający przed rosyjską agresją w ich kraju. W stolicy Warmii i Mazur jest około 250 osób w schroniskach, hostelach. Nieznana jest jednak liczba w kwaterach prywatnych. Jeszcze w tym tygodniu samorządy rozpoczną rejestrację uchodźców i nadawanie im numerów PESEL.

Solidarni z Ukrainą. Wiec poparcia w Olsztynie 24 lutego 2022

PESEL ze statusem "UKR"

Uchodźcy uzyskają opiekę zdrowotną, podejmą pracę albo będą kontynuować naukę. Samorządy już od środy (16 marca) zaczną rejestrować uchodźców z Ukrainy i nadawać im numery PESEL.

Aby ułatwić nadawanie numerów PESEL, pracownicy ratuszowego Wydziału Spraw Obywatelskich będą starać się dotrzeć do grup uchodźców. Ale wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można także złożyć indywidualnie w Urzędzie Miasta. W sali obsługi klienta na rogu ratusza będzie specjalne stanowisko przeznaczone tylko obsłudze tych interesantów - mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Olsztyna, Beata Albert-Zalewska. - Nie mam wątpliwości, że zainteresowanie będzie bardzo duże. Dlatego wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość. - Przy składaniu wniosku o PESEL przydatny będzie paszport, ukraiński dowód osobisty, prawo jazdy czy akt urodzenia - dodaje dyrektor Albert-Zalewska. - W przypadku braku dokumentu, składający oświadcza, że dane są zgodne ze stanem faktycznym.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Jak dbano o higienę?

Pytanie 1 z 10
Dezodorant „Driada – Fantazyjny Atomizer”, produkt firmy Pollena Uroda najskuteczniej działał na:

PESEL będzie nadawany ze statusem "UKR" i będzie dotyczyć wszystkich tych, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego bezpośrednio z terenu Ukrainy. To będzie uprawniać do ubiegania się o wszelkie świadczenia, jakie zaplanowano na rzecz uchodźców. Przychodzący do urzędu będą wypełniać formularz, w którym będzie trzeba zawrzeć szereg danych, podobnie, jak przy dowodzie osobistym.

PESEL nadawany jest "od ręki". Jednocześnie jeśli taka osoba poda urzędnikom nr telefonu albo adres e-mail, zostanie jej założony profil zaufany. To ważne w przypadku ubiegania się o świadczenia, bowiem wnioskować o nie można jedynie drogą elektroniczną.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wnioskować o nadanie numeru PESEL od środy (16 marca).

Posłuchaj: mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Olsztyna, Beata Albert-Zalewska
Olsztyn solidarny z Ukrainą

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Od środy Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wnioskować o nadanie numeru PESEL.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Źródło: Olsztyn. Rejestracja uchodźców z Ukrainy od 16 marca. Można składać wnioski o numer PESEL