Olsztyn. Znika molo nad Ukielem. Wkrótce zobaczymy je w nowej odsłonie

i

Autor: UM Olsztyn Olsztyn. Znika molo nad Ukielem. Wkrótce zobaczymy je w nowej odsłonie

Olsztyn. Znika molo nad Ukielem. Wkrótce zobaczymy je w nowej odsłonie

2022-01-13 7:48

Rozpoczęły się prace związane z powstaniem nowego pomostu w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Obiekt w zupełnie nowej odsłonie zobaczymy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Jego przebudowa będzie kosztować około 3,76 mln złotych.

Zdemontowane balustrady i zrywane deski stanowiące nawierzchnię pomostu - tak wygląda teraz obiekt w Centrum Rekreacyjnym Ukiel. Wykonawca już rozpoczął prace, by zdążyć z realizacją zadania przed końcem kwietnia.

Dotychczasowy obiekt wkrótce przestanie istnieć. Praktycznie wszystkie jego elementy, wraz z drewnianymi palami, na których była wsparta konstrukcja, zostaną rozebrane. W kolejnych tygodniach zacznie powstawać nowe molo.

Jednym z zadań będzie wbicie 36 sztuk nowych, stalowych pali, które będą stanowić podstawę obiektu. Sama konstrukcja pomostu - m.in. odeskowanie oraz balustrady - zostaną wykonane z drewna dębowego. To zapewni trwałość nowego mola.

Zaplanowane prace mają zostać zrealizowane do końca kwietnia. To niezwykle istotne, bowiem w ostatni weekend maja stolica Warmii i Mazur będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce.

Przebudowa mola oraz późniejsze utworzenie na nim punktu widokowego - zaplanowane jest kupno lunet i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek - ma zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

Źródło: UM Olsztyn

Doda gościem Radia ESKA
Źródło: Olsztyn. Znika molo nad Ukielem. Wkrótce zobaczymy je w nowej odsłonie