Ostatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach. Wkrótce powstanie tam wyczekiwany park

i

Autor: UM Olsztyn Ostatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach. Wkrótce powstanie tam wyczekiwany park

Ostatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach. Wkrótce powstanie tam wyczekiwany park

2022-02-18 13:43

Trwają ostatnie prace przy budowie zbiornika retencyjnego Sikorskiego - Paukszty. Docelowo będzie to część wyczekiwanego przez mieszkańców parku Nagórki - Jaroty.

Dotychczas był to teren porośnięty chaszczami i choć wciąż nie został oficjalnie odebrany, już pierwsi mieszkańcy zaczynają z niego korzystać. Mowa o nowym miejscu na rekreacyjnej mapie Olsztyna, zlokalizowanym pomiędzy ulicami Sikorskiego i Paukszty.

- Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych wybudowaliśmy tam zbiornik retencyjny i zagospodarowaliśmy teren wokół niego w taki sposób, by mieszkańcy mogli tu wypoczywać - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dzięki zbiornikowi nie będzie dochodziło tu do lokalnych podtopień i poprawi się mikroklimat w mieście. Retencjonowana woda będzie też mogła, w razie potrzeby, służyć straży pożarnej, lub drogowcom, do podlewania zieleni miejskiej oraz mycia ulic i chodników - dodaje.

Poza takimi praktycznymi rozwiązaniami, mieszkańcy zyskają niemal 4 hektarowy, oświetlony, klimatyczny park  z  fontanną, tarasami, grillami, trampolinami, placem zabaw i ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Park, w którym posadzonych zostało 150 drzew, tysiące krzewów i bylin.

- Niestety realizacja tego zadania okazała się trudniejsza niż mogliśmy na początku przypuszczać - mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor ratuszowego Wydziału Inwestycji Miejskich. - Oddanie tego terenu wydłużyło się w związku z problemami gruntowo - wodnymi, które napotkaliśmy podczas prac. Musieliśmy je wzmocnić i dociążyć. Najprawdopodobniej w kwietniu dokonamy odbioru inwestycji.

Olsztyn. 16-latek wbiegł na czerwonym wprost pod nadjeżdżający samochód

Budowa zbiornika retencyjnego jest pierwszym etapem zagospodarowania terenu między Nagórkami a Jarotami, już wkrótce dzięki głosom mieszkańców, z pieniędzy Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tu park. W planach jest wykonanie oświetlenia, oraz budowa ciągów pieszych i pieszo-rowerowych o długości około 220 metrów. Do tego zaplanowano m.in. nasadzenie dodatkowych 150 drzew i posadowienie kolejnych koszy i ławek.

Źródło: UM Olsztyn

Źródło: Ostatnie szlify przy budowie zbiornika na Nagórkach. Wkrótce powstanie tam wyczekiwany park