Pierwsze takie znalezisko w Polsce! Grot z drzewcem liczy 2500 lat

i

Autor: Google Maps/ Facebook: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne''Salla'' Pierwsze takie znalezisko w Polsce! Grot z drzewcem liczy 2500 lat

Pierwsze takie znalezisko w Polsce! Grot z reliktami drewna liczy 2500 lat

2021-11-24 10:44

To pierwsze takie znalezisko na terenie Polski! Pasjonaci odkryli grot z reliktami drewna w gminie Łukta w powiecie ostródzkim. Artefakt najprawdopodobniej pochodzi z epoki brązu i ma około 2500 lat. Wkrótce z pewnością dowiemy się nieco więcej na jego temat.

Informację o tym niezwykłym odkryciu na terenie gminy Łukta w województwie warmińsko-mazurskim podało na Facebooku Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Salla". Grot z zachowanymi reliktami drewna z drzewca odnaleziono przy pomocy wykrywacza metali.

— Prowadząc poszukiwania na działce, na które mamy stosowne zezwolenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, natrafiliśmy na grot z reliktami drewna w gm. Łukta. Grot jest fantastycznym odkryciem ze względu na stan zachowania drzewca. Prawdopodobnie pochodzi z epoki brązu i ma ok. 2500 lat. Pochodzi on ze środowiska po osuszonej części jeziora.Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz pana Łukasza Szczepańskiego z Muzeum W Ostródzie za jakiś czas będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego zabytku oraz również obejrzeć go w muzeum — czytamy we wpisie na Facebooku Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Salla".

— Poszukiwacze zaraz po odkryciu powiadomili archeologa Łukasza Szczepańskiego z Muzeum w Ostródzie, który powiedział na miejscu że „Jest to coś wyjątkowego, zapewne pochodzi z epoki brązu i ma ok. 2500 lat, polecił też natychmiast zabezpieczyć go wodą i powiadomić WUOZ w Elblągu o jego odkryciu — powiedział w rozmowie ze "Zwiadowcą Historii" Damian Żuralski, odkrywca grotu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Pierwsze takie znalezisko w Polsce! Grot z reliktami drewna liczy 2500 lat