Olsztyński Budżet Obywatelski 2024

i

Autor: Olsztyński Budżet Obywatelski

OBO 2024

Pierwszy etap Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego za nami. Do ratusza trafiło prawie 130 wniosków

2024-02-22 11:53

Pierwszy etap tegorocznego OBO dobiegł końca. Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur mieli czas do 16 lutego, by złożyć swoje pomysły na projekty osiedlowe i miejskie. Finalnie do olsztyńskiego urzędu trafiło łącznie 129 projektów.

To już 11. edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy etap dobiegł końca, a do ratusza trafiło 129 pomysłów, które dotyczą m.in. sfery kulturalniej, społecznej, sportowej oraz inwestycyjnej. Najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy osiedli: Grunwaldzkiego (9 projektów), Nad Jeziorem Długim (8) oraz Jarot i Nagórek (po 7). Warto wspomnieć, że aż 120 projektów zostało przygotowanych w formie elektronicznej, a tylko 9 w formie papierowej. Dodatkowo wnioski można było również wysyłać za pośrednictwem tradycyjnej poczty, co oznacza, że w przeciągu najbliższych dni mogą wpłynąć jeszcze pojedyncze pomysły.

Co dalej?

Kolejnym krokiem będą działania zespołów koordynujących, które ocenią zaproponowane pomysły pod względem formalnym i merytorycznym. Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na wtorek 27 lutego. Ocena wniosków potrwa do 10 maja, a już 15 maja na stronie glosujobo.olsztyn.eu zostanie udostępniona mieszkańcom lista projektów wybranych do głosowania.

- Złożone wnioski mają charakter kulturalny, czyli zakładają np. spektakl teatralny. Są również pomysły społeczne, zakładające działania na rzecz dzieci czy seniorów. Mamy też wnioski o charakterze eventowym, czyli np. na wydarzenia koncertowe oraz piknikowe. Nie zabrakło również wniosków dotyczących sportu – organizacji imprez biegowych czy budowy boisk. Mamy też projekty, które zakładają działania inwestycyjne – nowe budowle, ale również remonty. Pojawiły się też nowe i oryginalne pomysły, których w OBO jeszcze nie było - mówi Beata Kardynał-Stawicka, koordynatorka OBO. - Głosowanie na projekty odbędzie się dokładnie od 29 maja do 23 czerwca, także przed wakacjami dowiemy się jakie wnioski będą realizowane w 2025 roku. Kwota zarezerwowana na tegoroczny Budżet Obywatelski to 7,5 miliona złotych. Na zadania osiedlowe będzie 5,3 mln zł, a na projekty ogólnomiejskie 2,2 mln zł – dodaje koordynatorka OBO.

Posłuchaj: Beata Kardynał-Stawicka, koordynatorka OBO podsumowuje pierwszy etap Budżetu Obywatelskiego oraz opowiada o kolejnych krokach

Władca Pierścieni QUIZ: Sprawdź, czy wiesz kim był Gandalf

Pytanie 1 z 14
Z której z nieśmiertelnej rasy pochodzi Gandalf?
Źródło: Pierwszy etap Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego za nami. Do ratusza trafiło prawie 130 wniosków