Po kilku latach poszukiwań został zatrzymany. Litwin kierował grupą przestępczą

2021-04-02 11:08 agada
Po kilku latach poszukiwań został zatrzymany. Litwin kierował grupą przestępczą
Autor: WM OSG Po kilku latach poszukiwań został zatrzymany. Litwin kierował grupą przestępczą

Myślał, że już nikt nie pamięta o jego nielegalnym biznesie. Jednak po kilku latach poszukiwania Europejskim Nakazem Aresztowania został zatrzymany przez łotewskie służby. Litwina deportowano do Polski, gdzie 31 marca w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego 5 lat temu rozbili międzynarodową grupę przestępczą. W skład grupy wchodziło 5 Polaków i Litwin. W trakcie śledztwa okazało się, że to nie koniec osób zajmujących się nielegalnym obrotem wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. 19 marca br. pod konwojem funkcjonariuszy z W-MOSG  przewieziono do aresztu śledczego w Gdańsku drugiego Litwina, zamieszanego w nielegalny biznes. 50-latek był poszukiwany od kilku lat Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany przez łotewskie służby. Następnie deportowany do Polski i trafił w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W środę (31 marca) br. w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięć lat temu, jego sześciu „kolegów po fachu”  w tej samej prokuraturze, usłyszało te same zarzuty. Decyzją sądu, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 10 lat więzienia.

Grupa w latach 2012 - 2014, wprowadziła do obrotu  ponad 100 mln sztuk papierosów bez akcyzy. Przestępcza ich działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 90 mln zł. Tylko w 2013 r. pod kierownictwem 50-letniego Litwina, przestępcy próbowali wprowadzić 43 mln sztuk  nielegalnych papierosów, które zostały zatrzymane przez SG i CBŚP.

Raport z Anteny 01.04

Sprawdź, czy dostaniesz się do straży granicznej. Test z pytaniami z poprzednich lat

Pytanie 1 z 17
Gdzie ma swoją siedzibę Europejski Trybunał Sprawiedliwości?
Źródło: Po kilku latach poszukiwań został zatrzymany. Litwin kierował grupą przestępczą
Nasi Partnerzy polecają