Powstała niezwykła gra planszowa inspirowana XVII wieczną historią Prus Książęcych [ZDJĘCIA]

2021-10-15 11:14

Powstał prototyp gry planszowej inspirowanej XVII wieczną historią Prus Książęcych. Jak informuje facebookowy profil Zamek Pisz, Vesting to militarna rozgrywka strategiczna osadzona w scenerii nowożytnej twierdzy Johannisburg. O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Tłem historycznym nowej gry jest podpisanie w 1657 roku traktatów Walewsko - Bydgoskich. Prusy przystępują do sojuszu z Rzeczpospolitą tworząc nowy front antyszwedzki. Elektor zawiera z Polską wieczyste, korzystne dla siebie, przymierze wojskowe przeciwko Szwecji. Głównym postanowieniem było niestety zerwanie zależności lennych pomiędzy Rzeczpospolitą a Prusami Książęcymi i uzyskanie suwerenności Hohenzollernów na tym terytorium. Polska utraciła wpływ na politykę Prus. Po wymarciu dynastii Hohenzollernów Prusy Książęce miały wrócić do Polski. Traktaty zaaprobowane przez Sejm w 1658, potwierdzono przez pokój w Oliwie, który w 1660 kończy potop szwedzki - czytamy na profilu facebookowym "Zamek Pisz".

Rozgrywka w grze dotyczy bitwy toczonej w alternatywnej historii. W fikcyjnej potyczce, będącej konsumpcją wspomnianego traktatu, po jednej stronie stają wojska sojusznicze: korpus dragonów pruskich pod dowództwem Rzeczpospolitej, a po drugiej: zabezpieczające odwrót (poprzez obronę twierdzy Johannisburg) doborowe korpusy szwedzkie.

- Mamy nadzieję, że w niedługim czasie zaprezentujemy grę VESTING w Piszu i zorganizujemy spotkanie z twórcami, którzy osobiście naświetlą nam zasady tej ciekawie zapowiadającej się planszówki - informuje profil facebookowy "Zamek Pisz".

Źródło: Facebook "Zamek Pisz"

Daria niczym Amy Winehouse. Magiczne wykonanie w ESKA Live
Źródło: Powstała niezwykła gra planszowa inspirowana XVII wieczną historią Prus Książęcych [ZDJĘCIA]