Pionierskie badania wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na przebieg ciąży

i

Autor: Unsplash - Camylla Battani Pionierskie badania wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na przebieg ciąży

Szczepionki w czasie ciąży chronią dzieci przed Covid-19? Rewolucyjne badania lekarzy z Olsztyna

2021-07-08 9:52

Czy szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży może uodpornić dziecko? Rewolucyjne badania wpływu szczepionek na przebieg ciąży przeprowadzili specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Wyniki są zaskakująco dobre! Więcej na ten temat przeczytasz w materiale poniżej.

Raport z anteny 7.07, godz.10

Lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.

- Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnia prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego.

W badaniu uczestniczą kobiety dobrowolnie zaszczepione w okresie ciąży. Kwalifikacja do badania odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowano ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski. - Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii – wskazał prof. Waśniewski.

Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania dodaje, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19.

- W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie „Vaccines” prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych.

Obecnie lekarze prowadzący badania analizują dane odnoszące się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. - Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży - wyjaśnił. W marcu informowano o badaniach przeprowadzonych w Izraelu, które sugerowały, że zaszczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 powoduje, że odporność przed zakażeniem koronawirusem przenoszona jest również na płód i dziecko.

Posłuchaj: Wojciech Zdanowski z kliniki ginekologiczno-położniczej, materiał Rozalii Chudzik
Sonda
Czy chciałbyć aby sztuczna inteligencja działała już w Polsce?

Badanie wykonano w lutym 2021 r., a jego wstępne wyniki opublikował wkrótce portal medyczny medRxiv. Wykorzystano w nich szczepionkę mRNA Pfizera i BioNTech. Dwudziestu kobietom oczekującym na dziecko w 3. trymestrze ciąży podano 2 dawki tego preparatu. U wszystkich zaszczepionych kobiet stwierdzono występowanie przeciwciał; wykryto je również u ich dzieci.

 

Źródło: Szczepionki w czasie ciąży chronią dzieci przed Covid-19? Rewolucyjne badania lekarzy z Olsztyna