Trwa remont byłego domu dziecka w Olsztynie. Powstaną tu miejsca dla uchodźców [ZDJĘCIA]

2022-03-16 14:54

Trwa remont budynku dawnego domu dziecka w Olsztynie. Prace przy ul. Korczaka powinny zakończyć się za niespełna dwa tygodnie. Schronienie w tym miejscu będzie mogło znaleźć 60 osób, mogliby tu trafić podopieczni jednego z ukraińskich domów dziecka.

ESKA XD #044 - FAME MMA 13, BRACIA KLICZKO, MUZYKA DO BIEGANIA

Dawny dom dziecka przy Korczaka

Olsztyn będzie mógł udostępnić uchodźcom z Ukrainy kolejne miejsca noclegowe. Trwa remont obiektu przy ul. Korczaka, w którym jeszcze do kwietnia poprzedniego roku mieścił się dom dziecka. Prace w budynku już się zaczęły i powinny potrwać jeszcze około dziesięciu dni. Wykonawca jest bardzo zaangażowany w realizację zadania.

Traktujemy to poniekąd jako nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie - mówi kierujący pracami Paweł Podlecki. - Pracujemy niemal non stop, także w weekend. Na miejscu obowiązki wykonuje ok. 15-17 osób. Dotychczas zużyliśmy już ok. pół tysiąca litrów farby.

Wymiana 70 skrzydeł drzwi, armatury, szpachlowanie, malowanie, wymiana części paneli podłogowych - to najważniejsze prace, jakie muszą być zrealizowane.

QUIZ. Działka to twoje hobby? Rozwiąż nasz test i dowiedz się, czy jesteś dobrym działkowcem!

Pytanie 1 z 15
Na działce ROD pod żadnym pozorem nie można hodować:

Wcześniej planowaliśmy wystawić ten obiekt na sprzedaż - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Jednak w związku z obecną sytuacją w Ukrainie zdecydowałem o przekazaniu go do dyspozycji wojewody, myśląc o zachowaniu jego opiekuńczej funkcji.

- Obiekt nie funkcjonował zgodnie z wcześniejszym przeznaczeniem od kwietnia poprzedniego roku - mówi dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie, Bożena Mrozowska. - Znaczna jego część nie była w ogóle użytkowana. Stąd konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac, by móc przyjąć potrzebujących pomocy.

Z szacunków wynika, że wyposażenie całego budynku, kupno niezbędnych mebli, będzie kosztować ok. 240 tys. złotych. Tylko dzięki wpłatom na rzecz fundacji "Przyszłość dla dzieci" darczyńcy przekazali już ok. 90 tys. złotych. Łącznie zaplanowane prace mają kosztować ok. 400 tys. złotych. W budynku będzie dostępnych 60 miejsc.

W tej chwili w Olsztynie jest około 250 osób w schroniskach, hostelach czy hotelach. Nieznana jest jednak liczba uciekinierów mieszkających w kwaterach prywatnych.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Źródło: Trwa remont byłego domu dziecka w Olsztynie. Powstaną tu miejsca dla uchodźców [ZDJĘCIA]