Święto Muzyki w Olsztynie

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

W całym Olsztynie będzie śpiewająco! Przed nami druga edycja Święta Muzyki

2023-06-20 16:06

Święto Muzyki to międzynarodowa inicjatywa, która wywodzi się z Francji. Jest to społeczna inicjatywa, w której może wziąć każdy komu muzyka w duszy gra. W Olsztynie pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku i zyskała dużą popularność wśród mieszkańców miasta.

Święto Muzyki odbędzie się już jutro (21 czerwca) na Starym Mieście. W ramach tego wydarzenia pojawi się 20 scen, na których usłyszymy najróżniejsze gatunki muzyczne. Impreza startuje o godzinie 10:00 pod Wysoką Bramą. Tam w ramach rozpoczęcia pojawi się open piano, a każdy będzie mógł dać popis swoich umiejętności na klawiszach.

- Święto Muzyki to jest taka inicjatywa społeczna, łącząca i włączająca bardzo wiele podmiotów, od instytucji, poprzez organizacje, biznes, restauracje, puby, kawiarnie, szkoły muzyczne, państwowe, jak i prywatne. Cała masa osób prywatnych, muzyków przed wszystkim, włączających się w święto, które ma na celu propagowanie i celebrowanie muzyki w mieście. Będzie można tego dnia zobaczyć i usłyszeć wielu muzyków naszej olsztyńskiej sceny, ale nie tylko - mówi Michał Kupisz z Federacji FOSA.

Posłuchaj: przedstawiciele olsztyńskiego Święta Muzyki opowiadają o wydarzeniu

QUIZ. Czy wiesz, jak naprawdę nazywały się te gwiazdy muzyki? Możesz być w szoku! Sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Zacznijmy od czegoś prostego. Jak naprawdę nazywa się Madonna?
QIUZ. Czy wiesz, jak naprawdę nazywały się te gwiazdy muzyki? Możesz być w szoku!

Poniżej przedstawiamy wam harmonogram wszystkich scen, które zobaczymy tego dnia w ramach Święta Muzyki:

1. Scena Open Piano - Wysoka Brama godz. 10:00 – 21:00

10:00 – powitanie i oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Wystąpią: Anka Banachomska oraz Marcin Borkowski.

2. Scena Targ Rybny godz. 10:20 – 22:00

Na tej scenie zaprezentują się artyści o bardzo różnorodnym repertuarze, gatunkach i stylach. Zobaczymy występy muzyczne zarówno tych najmłodszych uczestników, młodzieży jak i dorosłych. Otrzymamy tu porządną dawkę energii. Wystąpią m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha, grupa White Hag, Kontraast, czy Blissful Eclipse. Scena zdecydowanie multikulturowa. Obok polskich muzyków, wystąpią także ukraińscy oraz gruzińscy. Nie zabraknie również pokazu flamenco oraz tradycyjnych tańców irlandzkich.

3. Scena Staromiejska godz. 10:30 – 22:00

Do południa scenę wypełnią dzieci z olsztyńskich placówek przedszkolnych, natomiast zaraz po nich, piękną muzyką cieszyć nas będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy pojawią się także w późniejszych godzinach. Nie zabraknie występów wychowanków Pałacu Młodzieży, Szkoły Muzycznej Casio, oraz niezwykle barwnych grup tanecznych z Ukrainy. Warto też posłuchać solistów, zarówno na skrzypcach, jak i gitarze akustycznej. Punktualnie o godz. 18:00 na scenie pojawi się zespół Czerwony Tulipan, który zachęci nas do wspólnego zaśpiewania utworu „Olsztyn kocham”.

4. Scena Kameralna (Kościół Ewangelicko-Augsburski) godz. 16:00 – 21:00

Spokojnie, kameralnie ale równie różnorodnie. Na tej scenie będziecie mogli przeżyć wiele ciekawych doznań muzycznych. Od bluesa, poprzez wykonania chóralne, po prawdziwie spirytystyczne.

5. Scena Riff godz. 14:00 – 18:00

Gdzie indziej jak nie przed sklepem muzycznym miałaby powstać rockowa scena uliczna. Hałas robić tu będą młodzi ludzie jednej z pracowni Pałacu Młodzieży, ale nie tylko oni. Na zakończenie coś zupełnie odjechanego, ale i całkiem wyciszającego.

6. Scena ul. Kołłątaja godz. 14:00 – 21:00

Zaprezentują się zespoły m.in. Państwowej Szkoły Muzycznej, Pałacu Młodzieży, a także wykonujące utwory o lirycznym zabarwieniu i spokojnym, kontemplacyjnym brzmieniu.

7. Scena Biblioteki Miejskiej (ul. M. Rodziewiczówny, przy Spichlerzu) godz. 16:30 – 20:00

Na tej scenie Planeta 11 oraz Multicentrum przygotowało dla Was dwa występy. Będą to: She on me oraz Żywioły. To wyjątkowo klimatyczna uliczka naszego miasta. W takim miejscu muzyka smakuje jeszcze wyborniej. W klubie Poza Space przy tej samej ulicy odbędzie się także karaoke po francusku i nie tylko.

8. Scena przy Ul. Dąbrowszczaków 16:00 - 18:00

Śródmieście w nawiązaniu do tradycji odbywającego się niegdyś Święta ulicy Dąbrowszczaków, również będzie miało swoją scenę. Będzie się znajdowała przed sklepem jubilerskim Jubiler J.J. Warno. Zagrają na niej m.in. takie grupy muzyczne jak: Echo Serca, UROCK, a także duet wokalno-instrumentalny Janusz Wójcik oraz Kornelia Wójcik.

9. Scena Teatru Lalek godz. 16:00 – 18:00

Otwarta scena, czyli kto chce i umie, niech się prezentuje. My wiemy, że na pewno umie się zaprezentować Szkoła Muzyczna Casio, której wychowankowie rozpoczną występy tej sceny.

10. Scena Pałacu Młodzieży godz. 16:30-17:30

Warto się wybrać na piękną scenę ogrodową Pałacu Młodzieży. Na zielonej trawce osłoniętej od słońca. W części ogrodu będzie można posłuchać repertuaru jaki przygotowały dzieci z pałacowych pracowni muzycznych.

11. Scena Aura godz. 15:00 – 18:00

Jeśli chcecie wziąć udział w Święcie Muzyki ale macie do zrobienia pilne zakupy, to nic straconego. W Centrum Handlowym Aura będziecie mieli okazję połączyć jedno z drugim. Już od 15:00 uczniowie szkół muzycznych, soliści, wokaliści, duety, tercety etc. zaprezentują się na kolejnej multikulturowej scenie, gdzie nie zabraknie artystów z Polski i Ukrainy. Występ rozpocznie śpiewaczka operowa Olena Kulahina, do której dołączą także wybitne bandurzystki z Warszawy.

12. Sceny Kawiarniane

W wielu miejscach Starego Miasta jak np. w ogródku Kawiarni Moja, Kawiarni Kofik, Usługa Jazz Bar i niektórych restauracjach, będziecie mogli natknąć się na artystów oraz muzyków, którzy także i tam serwować będą przepiękne kompozycje muzyczne, obok których nie da przejść się obojętnie.

Źródło: W całym Olsztynie będzie śpiewająco! Przed nami druga edycja Święta Muzyki