W Olsztynie rusza kastracja i czipowanie zwierząt. Zabiegi wykonywać będą trzy lecznice

i

Autor: Unsplash - Anton Lochov W Olsztynie rusza kastracja i czipowanie zwierząt. Zabiegi wykonywać będą trzy lecznice

W Olsztynie rusza kastracja i czipowanie zwierząt. Zabiegi dostępne w trzech lecznicach

2022-03-09 13:10

Kastracja kotów wolno żyjących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich — to jeden ze zwycięskich projektów IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie zostały zawarte umowy z trzema lecznicami, które zrealizują zadanie. Sprawdź szczegóły!

Spadek bezdomności zwierząt, eliminacja chorób narządów rodnych czy łatwiejsza identyfikacja w przypadku zagubienia się pupila - to tylko część pozytywnych aspektów akcji. Zainteresowani właściciele lub opiekunowie psów i kotów już mogą wnioskować o realizację zabiegu.

- Projekt zakłada kastrację kotów wolno żyjących oraz kastrację i chipowanie zwierząt właścicielskich z terenu Olsztyna w kilku wybranych lecznicach weterynaryjnych - mówi jedna z pomysłodawczyń projektu, Mirella Wiśniewska. - Obejmuje kastrację kotek i kocurów, suk i psów, opiekę weterynaryjną w lecznicy po zabiegu i przechowanie do momentu, kiedy możliwe będzie wypuszczenie zwierząt w miejsce bytowania lub odbiór przez właścicieli.

W stolicy Warmii i Mazur w przedsięwzięcie będą zaangażowane trzy lecznice. Jedna będzie zajmować się zwierzętami właścicielskimi, dwie kolejne - wolno żyjącymi kotami.

Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Dlatego nie powinno się ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Aby ograniczyć ich populację, poddaje się je zabiegom kastracji, a następnie wypuszcza w miejscu złapania, w ich naturalnym środowisku.

Wykonanie zabiegów kastracji zwierząt właścicielskich (kotki/suki/koty/psy) jest możliwe tylko u zwierząt oznakowanych. W przypadku braku czipa zwierzę zostanie przed zabiegiem bezpłatnie oznakowane.

W Olsztynie rusza kastracja i czipowanie zwierząt. Lista lecznic wykonujących zabiegi

Mieszkańcy Olsztyna, którzy są właścicielami zwierzęcia lub opiekunami kotów wolno żyjących, aby wypełnić wniosek, dostać skierowanie i umówić termin przeprowadzenia zabiegu proszeni są o bezpośredni kontakt z lecznicami (wykaz poniżej).

- Jako samorząd w pełni pokrywamy koszt zabiegów oraz oznakowania zwierząt w tym projekcie - wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Akcja potrwa do wyczerpania kwoty przeznaczonej na zadanie, jednak nie dłużej niż do końca listopada.

Lecznice wykonujące zabiegi kastracji kotek/kotów wolno żyjących na terenie Olsztyna w 2022 roku:

  • Przychodnia Weterynaryjna ARKA dr n. wet. Anna Rozicka z siedzibą przy ul. Tuwima 5c lok.2 w Olsztynie; tel. kom. 608 302 002, e-mail: [email protected], strona internetowa: http://www.przychodniaarka.pl/
  • Gabinet Weterynaryjny Dermadog Magdalena Augustynowicz z siedzibą przy ul. Żniwnej 22 w Olsztynie; tel. kom. 660 778 890, 600 510 421, strona internetowa: http://dermadog.pl/

Druk wniosku na zabieg jest dostępny w siedzibach powyższych lecznic, na ich stronach internetowych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna.

Lecznica wykonująca zabiegi kastracji kotów/psów właścicielskich, których właściciele mieszkają w Olsztynie w 2022 roku:

  • Przychodnia Weterynaryjna AMICUS lek. wet. Mirosław Dragun z siedzibą przy ul. Hanowskiego 10 w Olsztynie, tel. kom. 510 357 791, e-mail: [email protected], strona internetowa: https://przychodniamalychzwierzat.pl/

Druk wniosku na zabieg jest dostępny w siedzibie powyższej lecznicy, na jej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna.

Czy warto pomagać? (Ukraina)
Źródło: W Olsztynie rusza kastracja i czipowanie zwierząt. Zabiegi dostępne w trzech lecznicach