W Olsztynie stanęły dwa śmieciomaty. Gdzie je znajdziemy i jak działają? Sprawdź!

i

Autor: UM Olsztyn W Olsztynie stanęły dwa "śmieciomaty". Gdzie je znajdziemy i jak działają?

W Olsztynie stanęły dwa "śmieciomaty". Gdzie je znajdziemy i jak działają? Sprawdź!

2021-06-24 14:47

"Śmieciomaty" w Olsztynie już działają. To kolejny zrealizowany projekt minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Urządzenia stanęły w dwóch sklepach PSS Społem zlokalizowanych na Osiedlu Pojezierze. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

"Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami - Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!" to nazwa projektu, który zyskał poparcie mieszkańców Pojezierza. Automaty zostały uruchomione w czwartkowe (24 czerwca) przedpołudnie.

- Celem projektu jest aktywizacja oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci - mówi pomysłodawca projektu Łukasz Sudujko. - Dodatkowo projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastykowych butelek tak bardzo pochłaniających przestrzeń w pojemnikach i kontenerach na śmieci.

Raport z anteny 24.06, godz.10

Urządzenia pozwalają na segregację butelek PET i aluminiowych puszek. Dzięki mobilnej aplikacji można zbierać punkty do wykorzystania na bonusy w sieci sklepów "Społem". Śmieciomaty są zlokalizowane w sklepach Kalina (ul. Kołobrzeska) oraz Malwa (al. Piłsudskiego).

- Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym - zwraca uwagę dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. - Śmieciomat wyposażony jest w zgniatarkę. Wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Za każdą zaakceptowaną przez automat butelkę lub puszkę oddający dostanie punktową równowartość pięciu groszy.

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!

Źródło: W Olsztynie stanęły dwa "śmieciomaty". Gdzie je znajdziemy i jak działają? Sprawdź!