WAŁ SZKWAŁOWY nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Widoki były spektakularne! [ZDJĘCIA]

2021-05-17 11:13

Ogromny wał szkwałowy przeszedł w niedzielę przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Spektakularne widoki zostały uwiecznione przez mieszkańców na fotografiach. Te udostępnili w mediach społecznościowych Mazurscy Łowcy Burz. By przejść do galerii, kliknij w pierwsze zdjęcie, a następnie kieruj się strzałkami.

Sezon burzowy w pełni! Niesamowite fotografie z burzowymi chmurami, które przeszły w niedzielę (16 maja) nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, otrzymali od mieszkańców Mazurscy Łowcy Burz.

- Wał szkwałowy jest zwykle podłużną, poziomą, nisko zawieszoną chmurą przypominającą klin lub taran, często nachyloną pod pewnym kątem do powierzchni terenu, przypominając nieraz nawet spodek kosmiczny. Może przybierać różne kształty – jedno lub kilkuwarstwowe, o niewielkiej rozciągłości, czy nawet sięgające powierzchni ziemi. Może być mniej lub bardziej regularny, poszarpany, lub też jedynie cząstkowy w zależności od stadium rozwoju. Kształt wału szkwałowego zależny jest często od wilgotności względnej w dolnej części troposfery, a także uwarunkowań środowiskowych, w tym zwłaszcza ukształtowania terenu - tłumaczą Polscy Łowcy Burz. Więcej o tej szczególnej formie chmury przeczytasz w naszym artykule: Ale widoki! Ogromny wał szkwałowy przeszedł nad Warmią i Mazurami [ZDJĘCIA]

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 14.05.2021

Czy będzie dzisiaj, 17 maja, burza w woj. warmińsko-mazurskim?

Poniedziałek 17 maja w województwie warmińsko-mazurskim zapowiada się pogodnie. Będzie słonecznie i ciepło. W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wzrosną do około 20 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że na pełnym słońcu możemy odczuwać o wiele wyższą temperaturę. - Dzisiaj burze po południu możliwe w okolicy Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego, Działdowa, Morąga, Ornety. Nad resztą regionu słońce i tylko słońce i maksymalnie nieco powyżej 20°C - informują Mazurscy Łowcy Burz.

Gdzie jest burza? Śledź radar burz online [MAPA BURZ NA ŻYWO]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy.

Źródło: WAŁ SZKWAŁOWY nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Widoki były spektakularne! [ZDJĘCIA]