Warmińsko-mazurskie. Ponad 40 osób pracowało nielegalnie. Większość to obywatele Ukrainy

2021-04-16 9:13 agada
Warmińsko-mazurskie. Ponad 40 osób pracowało nielegalnie. Większość to obywatele Ukrainy
Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Warmińsko-mazurskie. Ponad 40 osób pracowało nielegalnie. Większość to obywatele Ukrainy

Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej straży granicznej na bieżąco przeprowadzają kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. W pierwszym kwartale 2021 roku sprawdzono 322 obcokrajowców, z czego 46 osób pracowało nielegalnie w przedsiębiorstwach na terenie powiatu: działdowskiego, ełckiego, iławskiego, kętrzyńskiego, ostródzkiego, olsztyńskiego i szczycieńskiego. Większość to obywatele Ukrainy.

Obywatele Ukrainy, którzy pracowali niezgodnie z przepisami, to ponad 80 procent. Wśród obcokrajowców, którym powierzono nielegalne wykonywanie pracy, znaleźli się również obywatele takich państw jak: Białoruś, Bangladesz, Indie.

- Najczęściej firmy budowlane zatrudniały cudzoziemców bez zezwolenia, na innych warunkach niż wskazane było w odpowiednim zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Naruszenia przepisów, funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili również w branżach gastronomicznych i usługowych - informuje kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy W-MOSG.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z Anteny 15.04

W ostatnim czasie straż graniczna przeprowadziła kontrolę w jednej z firm budowlanych na terenie powiatu działdowskiego. Okazało się, że pracodawca powierzył 11 osobom pracę bez zezwolenia i na innych warunkach niż określone było to w dokumentach. W 24 przypadkach firma nie wywiązała się z obowiązku informacyjnego wobec Powiatowego Urzędu Pracy i 2 przypadkach wobec Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

- Przedsiębiorca przyznał się do popełnienia wykroczeń, czyli do zatrudniania cudzoziemców niezgodnie z przepisami. Stwierdził, iż dobrowolnie podda się karze grzywny w wysokości 5 500 zł. Natomiast za niedopełnienie obowiązków informacyjnych ukarany został grzywną w kwocie 1 200 zł - podaje kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz.

Druga firma budowlana, tym razem z powiatu iławskiego, w której pracowało 14 cudzoziemców, zatrudniała 6 bez zezwolenia i na innych warunkach. Przedsiębiorca zapomniał też o obowiązku informacyjnym wobec Powiatowego Urzędu Pracy. - Ten pracodawca również stwierdził, że podda się dobrowolnie karze grzywny w wysokości 4 000 zł. Ponadto za niedopełnienie obowiązku informacyjnego otrzymał mandat karny w kwocie 800 zł - dodała rzecznik prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Sprawdź, czy dostaniesz się do straży granicznej. Test z pytaniami z poprzednich lat

Pytanie 1 z 17
Gdzie ma swoją siedzibę Europejski Trybunał Sprawiedliwości?
Źródło: Warmińsko-mazurskie. Ponad 40 osób pracowało nielegalnie. Większość to obywatele Ukrainy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany