Wiemy, kiedy powstanie nowy Dworzec Olsztyn Główny [AUDIO]

2022-01-28 16:03

W piątek (28.stycznia) przed południem na dworcu podpisana została umowa na budowę nowego obiektu. Budowa nowego dworca Olsztyn Główny ruszy lada moment. Ile potrwają prace i jak ma wyglądać nowy dworzec – o tym poniżej.

Dworzec w Olsztynie straszy wyglądem. Niedługo pozostanie z niego ruina!

Podpisanie umowy na budowę nowego dworca Olsztyn Główny

Już w drugiej połowie 2023 roku podróżni mają skorzystać z nowego dworca Olsztyn Główny. Powstanie on w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji – jednej podziemnej i dwóch nadziemnych. Pierwszą z nich rozdzieli funkcjonalnie przejście prowadzące na perony i dalej w kierunku dzielnicy Zatorze. W podziemiu zaprojektowano kasy biletowe, toalety oraz strefę podróżnego, natomiast na parterze – reprezentacyjny hol z dostępem do poczekalni, strefy dla rodziców z dziećmi oraz lokali komercyjnych. Na dachu budynku zaprojektowano największą spośród wszystkich dworców kolejowych w Polsce instalację fotowoltaiczną, składającą się łącznie z ponad 1300 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy minimalnej 111 kWp. To przeszło czterokrotnie większa moc paneli niż w dotychczas największej instalacji fotowoltaicznej na dworcu w Białymstoku – mówi Ireneusz Maślany, Członek Zarządu PKP S.A.

Posłuchaj: o nowym dworcu głównym w Olsztynie mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Ważnym aspektem inwestycji jest budowa nowego tunelu pod dworcem i peronami, który pozwoli połączyć, dotychczas rozdzielone torami, dwie części miasta.Budowa dworca Olsztyn Główny ma potrwać około półtora roku. Podróżni będą w tym czasie obsługiwani w kontenerowym dworcu tymczasowym.Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to 70,97 mln złotych brutto. Wykonawcą robót budowlanych jest Torpol S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy. Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Źródło: Wiemy, kiedy powstanie nowy Dworzec Olsztyn Główny [AUDIO]