Od początku 2023 roku hejnał z płockiego ratusza usłyszymy w nowej formule

2023-01-01 6:06 Mr. J
hejnal
Autor: Pixabay

Początek roku przyniesie zmianę w formule odgrywania płockiego hejnału. Trębacz pojawi się na wieży ratusza i wykona hejnał „na żywo” o 12:00. Natomiast o 18:00 usłyszymy nagranie. Będzie tak już od niedzieli, 1 stycznia.

Zmiany podyktowane są względami organizacyjnymi i finansowymi. Praca hejnalisty wymaga nadzwyczajnej dyspozycyjności, bo hejnał odgrywany jest dwa razy dziennie każdego dnia w roku, czyli też w dni wolne i święta. Brak jest trębaczy z odpowiednimi umiejętnościami gotowych do podjęcia takiego zobowiązania. Jednocześnie rosnące koszty pracy spowodowały, że Ratusz musiał zweryfikować dotychczasową praktykę. Dlatego od 1 stycznia 2023 roku płocki hejnał będzie raz dziennie, w południe, odgrywany na żywo przez trębacza. O 18:00 będzie odtwarzany cyfrowo. Nagranie wykonał miejski hejnalista Maciej Gorczyca.

To nie pierwszy raz w historii, gdy hejnał Płocka będzie odtwarzany. Z ratuszowej wieży rozlega się dopiero od 1998 roku, od otwarcia Starego Rynku po przebudowie placu i ratusza. Wcześniej grany był z Wieży Zegarowej zamku. W 1983 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Płocku skonstruowali system elektroniczny odtwarzający melodię hejnału. Wtedy po długiej przerwie rozległ się w rocznicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: Od początku 2023 roku hejnał z płockiego ratusza usłyszymy w nowej formule
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany