Charakterystyczny DAF wróci na ulice Poznania. Kiedy będzie jeździł?

2021-04-06 15:20 marc
Charakterystyczny DAF wróci na ulice Poznania
Autor: Poznan.pl

Kończy się remont historycznego autobusu DAF MB200. Dzięki przeprowadzonym naprawom pojazd znów będzie mógł być wykorzystywany przez MPK Poznań m.in. podczas przejazdów okolicznościowych oraz na linii turystycznej.

Autobusy DAF MB200 (w sumie 29 sztuk) poznańskie MPK otrzymało w darze od holenderskiego miasta Utrecht w 1991 roku. Najpierw przeznaczono je do obsługi ówczesnych linii pospiesznych (A, B i C), z czasem były ekspediowane także na regularne linie dzienne. Niektóre z pojazdów wykorzystywano w ruchu liniowym do 2008 roku, jednak od 2003 roku - przede wszystkim na liniach nocnych.

W Holandii w latach 1967-1988 wyprodukowano ponad 3 tys. egzemplarzy tego typu autobusów i były one najbardziej popularnymi autobusami w tym kraju. Do dziś takie DAF-y są jeszcze licznie eksploatowane m.in. na Kubie, gdzie również trafiały po zakończeniu eksploatacji w Holandii.

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Do tej pory w MPK Poznań zachowany został, jako historyczny, jeden autobus: z numerem bocznym 1222 (wyprodukowany w 1982 roku). W poprzednim sezonie linii turystycznych nie był jednak wykorzystywany. Nie był widoczny również podczas innych wydarzeń okolicznościowych. Powód jest prosty - autobus był gruntownie remontowany.

- Zakres przeprowadzonych prac był olbrzymi. Autobus został rozebrany na części i poddany drobiazgowemu przeglądowi. Poszczególne części podlegały regeneracji bądź wymianie, elementy uszkodzone były naprawiane - mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. operacyjnych.

Końcowy efekt prac będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Autobus będzie bowiem - jeśli okoliczności związane z pandemią pozwolą - kierowany do obsługi m.in. linii turystycznych i ewentualnych przejazdów specjalnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Źródło: Charakterystyczny DAF wróci na ulice Poznania. Kiedy będzie jeździł?
Nasi Partnerzy polecają