Nie tylko w samym Poznaniu, ale też w innych miastach w regionie, takich jak: Konin, Kalisz, Pleszew, Koziegłowy i Borówiec - oddycha się dziś powietrzem złej jakości. W tych lokalizacjach może zostać przekroczony poziom alarmowy. Przypomnijmy, norma stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Poziom alarmowy ogłaszany jest dla trzykrotności tej wartości.
Zrezygnuj ze spacerów. Jeśli możesz, zostań w domu. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Z uwagi na przekroczenie w niedzielę wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia, wprowadza się dzisiaj, na obszarze Poznania zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu.
Podstawę prawną stanowi uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzania na obszarze miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta nazywana jest popularnie "antysmogową"
Przy podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń, tak jak dzisiaj, nawet pojedyncze ich źródło - np. kominek - znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Obniża to komfort życia nam i naszym sąsiadom. Najbardziej narażone są na zanieczyszczenia powietrza dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy wszyscy przestrzegali dzisiaj zakazu spalania paliw stałych. Jeżeli sąsiedzi nie przestrzegają zakazu, można poinformować o tym fakcie Straż Miejską pod nr tel. 986.