Pociąg PKP

i

Autor: PKP PLK Zdj. ilustracyjne

Pociągiem z Poznania do Międzychodu, Śremu czy Czarnkowa

2021-11-23 20:51

Urząd Marszałkowski przygotował koncepcje dla pięciu linii kolejowych w Wielkopolsce. Jednak z radością trzeba się jeszcze wstrzymać - za klika miesięcy okaże się, czy wszystkie połączenia uda się zrealizować.

Jest plan pięciu nowych połączeń kolejowych w Wielkopolsce. Cztery z nich mają być rewitalizowane, a jedna, do Turku, ma powstać od zera.

To będą linie z Poznania biegnące przez Wągrowiec, Rogoźno i do Czarnkowa, będzie to linia z Czempinia do Śremu, z Kąkolewa do Gostynia, będzie to linia z Poznania przez Szamotuły do Międzychodu oraz z Konina do Turku.

Mówi Robert Pilarczyk z Urzędu Marszałkowskiego. Rewitalizacja linii Czempiń - Śrem umożliwiłaby przejazdy między Śremem i Poznaniem koleją metropolitalną. Natomiast połączenie Poznań - Międzychód mogłoby posłużyć do skomunikowania Poznania z Gorzowem Wielkopolskim.

W perspektywie faktycznie byłaby tutaj szansa na to, żeby uruchomić tam połączenie już takie międzywojewódzkie. Nawet mówi się o tym, że kiedyś mogłaby to być alternatywna linia dojazdu do Szczecina. 

Niestety, jeszcze nie wiadomo czy wszystkie połączenia uda się zrealizować. O tym, które powstaną, zadecyduje koszt projektów oraz przydatność dla pasażerów. Na powstanie nowych linii będzie też trzeba trochę poczekać - ruch pasażerski będzie możliwy dopiero w 2029 roku.

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?
Źródło: Pociągiem z Poznania do Międzychodu, Śremu czy Czarnkowa