Prace na Rynku Łazarskim przyśpieszają. Koniec inwestycji coraz bliżej?

Tak obecnie wygląda rynek łazarski z lotu ptaka
Autor: Poznan.pl

Przyśpieszają prace budowlane na Rynku Łazarskim: pod zadaszeniem stoją już konstrukcje stołów handlowych, gotowa jest też duża część nawierzchni, a wkrótce montowane będą poduszki z folii EFTE - ekologicznego materiału lżejszego od szkła. Niebawem zasadzone też zostaną pierwsze drzewa.

W kwietniu generalny wykonawca będzie realizował te prace, których ze względu na temperaturę powietrza nie można było prowadzić zimą. Największym i najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem będzie montaż poduszek z ETFE - ekologicznego materiału lżejszego i bardziej wytrzymałego od szkła. Na przygotowanej uprzednio konstrukcji w pierwszej kolejności założona zostanie tzw. mała poduszka, czyli wewnętrzny ring. Kompletowane jest wyposażenie targowiska - pod zadaszeniem postawione zostały konstrukcje pawilonów, a w firmach podwykonawczych trwa produkcja stołów handlowych i małej architektury.

- Duża część prac jest już wykonana i coraz łatwiej wyobrazić sobie efekt końcowy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już wkrótce rynek stanie się przyjazną przestrzenią, która będzie pełnić nie tylko funkcję handlową, ale także rekreacyjną, kulturalną i społeczną dla wszystkich mieszkańców Łazarza.

Wykonawca ułożył już dużą część nawierzchni. Gotowe są miejsca parkingowe, krawężniki oraz chodniki z kostki i płyt kamiennych  (m.in. na tzw. małej płycie, na odcinkach ul. Głogowska - ul. Lodowa, ul. Dmowskiego - ul. Kącik i w ulicy Kącik). W najbliższym czasie prace będą kontynuowane między innymi na alei spacerowej na skwerze im. Kazimierza Nowaka. Na nowej nawierzchni widoczny będzie ślad historycznego przebiegu ul. Małeckiego. Powstają również kolejne, bezpieczne dla pieszych wyniesione skrzyżowania ulic. Tam, gdzie jest to już możliwe, trwa demontaż starego oświetlenia ulicznego i montowane są nowe lampy, w tym oświetlenie nad skwerem.

Wiosna to czas sadzenia drzew - wykonawca przygotowuje już podłoże, aby w połowie kwietnia rozpocząć pierwszy etap nasadzeń. Pojawi się 21 drzew i część zieleni niskiej - na tzw. małej płycie i na skwerze K. Nowaka. Pozostałe rośliny, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, zostaną posadzone jesienią tego roku.

Około 20 kwietnia zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie inwestycji. Zamknięty zostanie odcinek między ulicami Małeckiego - Calliera, a ruch zostanie przekierowany na odcinek między ul. Małeckiego i Niegolewskich (schemat zostanie opublikowany w dniach poprzedzających zmianę).

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Źródło: Prace na Rynku Łazarskim przyśpieszają. Koniec inwestycji coraz bliżej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany