Pojęciownik równościowy

i

Autor: Poznan.pl Pojęciownik równościowy

W Poznaniu powstał "Pojęciownik równościowy". Można w nim sprawdzić czy kogoś obrażamy

2021-05-26 8:29

"Pojęciownik równościowy" - poradnik językowy, stworzony przez Zespół ds. polityki równości i różnorodności. Znalazło się tam ponad 100 pojęć i definicji istotnych w niedyskryminującej komunikacji, wrażliwej na różnorodność - uszeregowanych od A do Z. To propozycja magistratu dla wszystkich osób, które chcą, aby ich język nie ranił innych ludzi.

Poradnik opracowany przez Zespół ds. polityki równości i różnorodności ma pomóc komunikować się w sposób wrażliwy na innych oraz zachęcić do wyjścia z utartych schematów językowych, które często krzywdzą i wykluczają.

- Opublikowany w formie aktywnego dokumentu pdf pozwala swobodnie wyszukiwać potrzebne definicje słów i pojęć - wyjaśnia Marta Mazurek, miejska radna, przewodnicząca Zespołu ds. polityki równości i różnorodności, który opracował publikację. - Jest to projekt otwarty. Planujemy cyklicznie uzupełniać poradnik o nowe terminy.

Poradnik ma służyć jako narzędzie wspierające proces budowania miejskiego programu na rzecz równości i różnorodności. Pozwala uwspólnić rozumienie kluczowych pojęć z zakresu polityki równościowej. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w przypadku współpracy wielu osób o charakterze interdyscyplinarnym.

"Pojęciownik równościowy" to swego rodzaju podręczny słownik terminów, co do znaczenia których wciąż nie wszyscy mają pewność. Powstał po to, aby każda osoba mogła sprawdzić, co dane słowo oznacza albo czy nie jest ono obraźliwe lub wykluczające.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:
Źródło: W Poznaniu powstał "Pojęciownik równościowy". Można w nim sprawdzić czy kogoś obrażamy