Strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole na targowiskach

i

Autor: SM Poznań Strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole na targowiskach

Wagi na targowiskach sprawdzone. Tym razem nie było większych uchybień

2021-07-16 9:00

Strażnicy miejsc, wspólnie z inspektorami Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu, przeprowadzili kontrolę stoisk handlowych. "Pod lupą" kontrolujących znalazły się stoiska zlokalizowane na placu Bernardyńskim oraz na placu Wielkopolskim.

We wszystkich przypadkach sprawdzano czy urządzenia wagowe posiadają aktualną legalizację. Wprowadzanie do obrotu lub użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniających wymagań ustawowych, stanowi wykroczenie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o miarach, i może być karane grzywną w postępowaniu mandatowym do 500 zł.  

W czasie kontroli staromiejskich targowisk sprawdzono 28 stoisk handlowych. Tylko w 1 przypadku kontrolujący stwierdzili brak aktualnych cech legalizacji, co skutkowało nałożeniem mandatu karnego.

Jednak nie wszędzie było tak dobrze. W pozostałych częściach miasta łącznie zlustrowano 155 stoisk ujawniając 45 uchybień z zakresu legalizacji urządzeń wagowych.

Działania Straży Miejskiej i Okręgowego Urzędu Miar mają na celu dobro konsumenta. Uchybienia w zakresie legalizacji urządzeń wagowych niekiedy mogą prowadzić do nadużyć na niekorzyść kupujących, którzy w większości przypadków nie zwracają uwagi na rzeczywistą wagę produktów.  

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:
Źródło: Wagi na targowiskach sprawdzone. Tym razem nie było większych uchybień