Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

500+ dla uchodźców z Ukrainy - Pierwsze wypłaty będą w maju

2022-04-20 11:56

W całej Polsce, obywatele Ukrainy złożyli około 317 tys. wniosków o 500 plus. Uchodźcy dalej mogą składać wnioski o liczne świadczenia w ZUS. Więcej o tym w artykule.

Wypłaty 500 plus dla uchodźców będą w maju - Informuje Zakład Ubezpieczeń społecznych. Na Mazowszu, obywatele Ukrainy złożyli już 62 tys wniosków, z czego ponad 1000 w Radomiu i okolicy. Większość, bo aż 60% dotyczy obecnego okresu zasiłkowego. Jednocześnie uchodźcy dalej mogą ubiegać się o to świadczenie:

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym bieżącego roku w wyniku wojny. Składając wniosek trzeba już posiadać numer PESEL UKR, założyć w Polsce rachunek bankowy i posiadać polski numer telefonu. Do złożenia wniosku, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. - Przypomina Piotr Olewiński, rzecznik ZUS na Mazowsze.

Poza 500 plus, uchodźcy z Ukrainy mogą również ubiegać się w ZUS o inne świadczenia: "Dobry start", Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.