Wystawa „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość”.

i

Autor: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Fotografie opowiedzą historie działania radomskiej Fabryki Broni

2022-09-06 13:54

Niepublikowane fotografie dokumentujące działanie radomskiej Fabryki Broni w czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939 - 1940 - na takie spotkanie z historia zakładu mogą liczyć uczestnicy wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wernisaż już 8 września o godzinie 17.

"Fabryka Broni w latach 1939-1940 nowa rzeczywistość" - to nazwa nowej wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - To wystawa pokazująca działanie Fabryki Broni w konkretnym czasie - mówi Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum im. Jacka Malczewskiego:

Zbliża się 100 lecie powstania radomskiej Fabryki Broni i ta wystawa, którą Państwu zaprezentujemy jest wyjątkowa, ponieważ pokazuje historie tej fabryki z czasów okupacji hitlerowskiej. W sumie krótki wycinek z lat 1939 i 1940. Jak wiadomo 8 września Niemcy zajęli Radom i Fabryka Broni była jedną z pierwszych przejętych przez okupanta zakładów. Dlaczego ta wystawa jest taka unikatowa? Za sprawą tego, że w czasie dwudziestolecia wojennego umiejscowienie zakładu i jego działanie było objęte ścisłą tajemnica w związku z tym nie można było jej fotografować. Natomiast Niemcy nie mieli już tych skrupułów i robili tych zdjęć bardzo dużo.

Punktem wyjściowym wystawy są niepublikowane fotografie pochodzące z prywatnej kolekcji kolekcjonera Pawła Ślusarza. - Podzieliśmy wystawę na trzy etapy - mówi Mariusz Król, kustosz wystawy:

Wystawa zbudowana jest z trzech części. Pierwsza część wprowadza uczestnika do historii Fabryki Broni. Część druga zasadnicza są to fotografie, jest ich 66, żebyśmy uzyskali obraz tego co się działo na terenie wytwórni. Część trzecia, uzupełniająca, jakby te fotografie jest to wystawa porównawcza broni produkowanej seryjnie między 1927 i 1939.

Wernisaż wystawy już 8 września o godzinie 17. Szczegóły wydarzenia dostępne na stronie muzeum im. Jacka Malczewskiego.