kalkulator

i

Autor: Pixaby

Ilu cudzoziemców pracuje legalnie w regionie radomskim?

2021-12-15 17:08

Najwięcej przybywa do nas cudzoziemców zza wschodniej granicy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokazuje ilu cudzoziemców podejmuje pracę w regionie radomskim. W województwie mazowieckim coraz więcej osób decyduję się na założenie własnej działalności.

W Radomiu największą liczbę cudzoziemców podejmujących pracę stanowią Ukraińcy od początku roku było ich 8625, na drugimi miejscu dużo mniej liczni Białorusini 478, trzeci są Bułgarzy 248, 122 Gruzinów, 111 Rosjan oraz 107 osób o narodowości Serbsko- Czarnogórskiej.

- Co ciekawe, jeden na dwudziestu pięciu obcokrajowców sam stworzył sobie miejsce pracy. 8 014 posiadaczy obcych paszportów miało pomysł na własny interes i założyli w Polsce firmę. To więcej niż średnia ogólnopolska, gdzie „przedsiębiorczość” cudzoziemców wyniosła niecałe 3%. Z analiz ZUS jasno wynika, że obcokrajowców zgłoszonych w ZUS wciąż przybywa. Warto pamiętać, że fakt ubezpieczenia, a zatem także opłacania składek, oznacza, że mogą skorzystać z przysługujących im świadczeń. Legalne zatrudnienie jest zatem dla nich korzystniejsze i bardziej bezpieczne niż praca na czarno- mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Większość pracujących na terenie Mazowsza obcokrajowców mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Źródło: Ilu cudzoziemców pracuje legalnie w regionie radomskim?