Otwarcie wystawy o niezapominajce

i

Autor: Archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Leśnicy wspominają ... niezapominajki

2022-01-10 18:28

Nie dają zapomnieć o niezapominajce. Chcą by święto tej roślinki wróciło po pandemii. W leśnym ośrodku edukacyjnym w Jedlni Letnisko oraz w internecie można oglądać wystawę, poświęconą 20 rocznicy Święta Polskiej Niezapominajki.

Radomscy leśnicy uhonorowali 20 lat Święta Polskiej Niezapominajki. Chodzi też o to, by przerwana na czas pandemii tradycja leśnych spotkań, nie poszła w zapomnienie i mogła powrócić w przyszłości. Wyboru fotografii dokonali Edyta Nowicka rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Hubert Ogar z nadleśnictwa Radom. Wystawa upamiętnia zarówno twórcę i pomysłodawcę święta Andrzeja Zalewskiego, dziennikarza i popularyzatora dbałości o rodzimą przyrodę jak i samo święto. Fotografie zaprezentowane na planszach przedstawiają m. in. akcje ekologiczne polegające na sadzeniu niezapominajek, występy dzieci i młodzieży szkolnej oraz uroczystości otwarcia miejsc edukacyjnych. Idea obchodów święta niezapominajki zyskała wielu zwolenników i oddanych przyjaciół. Należą do nich szkoły z regionu radomskiego i świętokrzyskiego, radomskie przedszkole jeden z leśników zgromadził kolekcję starych pocztówek z wizerunkiem tej roślinki, powstały też wiersze na temat niezapominajek. 

W najbliższych planach jest też reaktywacja strony internetowej, poświęconej Świętu Polskiej Niezapominajki, jego pomysłodawcy oraz minionych edycji. 

- Materiałów już jest tak wiele, że na pewno będziemy mieli co publikować. Poza tym liczymy na kolejne obchody i zapraszamy do współpracy szkoły - powiedziała Edyta Nowicka rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Źródło: Leśnicy wspominają ... niezapominajki