Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay (Zdjęcie poglądowe)

Policja apeluje - Uważajcie na fałszywe zbiórki!

2022-03-01 19:01

Warto sprawdzać zbiórki, które chcemy wesprzeć, by nie paść ofiarom oszustwa. Więcej o tym w artykule.

Uważajmy na fałszywe zbiórki. Apelują Mazowieccy policjanci. W czasie Wojny na Ukrainie, wielu radomian chce nieść pomoc. Mogą jednak pojawić się osoby, które będą chciały to wykorzystać dla swoich korzyści. Warto więc weryfikować kto je organizuje:

Pamiętajmy żeby zawsze weryfikować te instytucje, organizacje czy nawet osoby którym chcemy udzielić pomocy. Zawsze dokładnie zweryfikujmy komu przekazujemy pieniądze czy rzeczy materialne. Warto w tej sytuacji korzystać z takich organizacji które od lat prowadzą tego typu działalność. Są to organizacje sprawdzone, zarejestrowane.

Powiedziała nam Katarzyna Kucharska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i jak dodaje, oszuści mogą próbować różnych sposobów by wprowadzić nas w błąd:

Mamy sygnały o tym, że oszuści mogą próbować podszywać się pod portale pomocowe, które funkcjonują od wielu lat. Po wejściu na taką stronę możemy być przekierowani na zupełnie inną stronę. Wtedy nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić adres, który pojawi się na naszym ekranie.

Warto również uważać na maile, które mogą myć zmodyfikowanym "Oszustwem nigeryjskim":

Kiedyś oszuści podszywali się pod żołnierzy weteranów potrzebujących wsparcia i w ten sposób wyłudzali pieniądze. W tej chwili mogą podszywać się pod uchodźców, którzy potrzebują pomocy

Osoby, które chcą wesprzeć Ukrainę, mogą sprawdzić listę zbiórek na stronie pomagamukrainie.gov.pl​.

Źródło: Policja apeluje - Uważajcie na fałszywe zbiórki!