Przez lata były uznawane za zaginione - Teraz trafiły do muzeum im. Jacka Malczewskiego

i

Autor: Karol Pakosz

Przez lata były uznawane za zaginione - Teraz trafiły do muzeum im. Jacka Malczewskiego

2022-04-21 15:54

Do muzeum przekazano dwie, pamiątkowe księgi z wpisami znanych polaków z dawnych lat. Więcej o tym w artykule.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego z nowymi eksponatami. Do instytucji zostały przekazane dwie, pamiątkowe księgi gości z historycznej restauracji Stanisława Wierzbickiego w Radomiu. Przez wiele lat, eksponaty były uznawane za zaginione:

Po latach księgi zostały odnalezione przez pracowników muzeum. Przypadek spowodował to, że dyrektor Adam Duszyk nawiązując w audycji do samej restauracji, spowodował że odezwali się właściciele tych ksiąg. - Powiedział Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego

Księgi zawierają wpisy z lat 1928-38. Swoje podpisy zostawiło tam wiele znanych osób z tamtego okresu m.in. Maurycy Potocki, gen. Kazimierz Sosnkowski, Hanka Ordonówna, Karol Radziwiłł, Loda Halama, Ignacy Daszyński czy Wojciech Kossak.

Restauracja działała przy ulicy Lubelskiej 51 (obecnie ul. Żeromskiego 51) od 1898 roku. Najpierw Wierzbicki prowadził skład win, a następnie restaurację, która w latach największej świetności była doceniana nie tylko w kraju, ale i w europejskiej gastronomii. Specjałów lokalu kosztowali m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II, późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle czy prezydent Ignacy Mościcki. - Czytamy w informacji prasowej.

Źródło: Przez lata były uznawane za zaginione - Teraz trafiły do muzeum im. Jacka Malczewskiego