Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów na Mazowszu

i

Autor: pixabay

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

2023-03-23 9:40

Będą szczepić lisy przeciwko wściekliźnie. Mazowiecki Wojewódzki lekarz weterynarii w dniach od 25 marca do 16 kwietnia br. przeprowadzi szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu. Preparat będzie wykładany ręcznie. Ważne, by człowiek ich nie dotknął bo lis nie zje tej z zapachem człowieka. Zwierzęta domowe nie powinny mieć również kontaktu ze szczepionką.

Szczepienia lisów wolno żyjących będą odbywać się w dniach od 25 marca do 16 kwietnia br.

Zaplanowane szczepienia będą wykonywane przy użyciu preparatu doustnego. Wakcyna zostanie umieszczona w lasach ręcznie. Omijane będą tereny zabudowane, zbiorniki wodne oraz drogi.

Dlatego jeśli w tych dniach wybierasz się na spacer do lasu to bądź ostrożny. Każdy, kto miał styczność ze szczepionką musi się obowiązkowo zgłosić do lekarza.

Warto uważać też na naszych czworonożnych przyjaciół. Dla nich kontakt ze szczepionką również może być niebezpieczny. Mazowiecki Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje, aby psy wyprowadzać na smyczy, a koty warto trzymać w pomieszczeniach zamkniętych.

Przypominamy, że w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów.