Stop pożarom traw!

2021-04-16 16:47 Sandra Białek-Pawłowska
STOP POŻAROM TRAW
Autor: GOV.PL

Wraz z początkiem wiosny problem związany z wypalaniem traw niestety powraca. Dlatego wzorem lat ubiegłych rusza kampanią „STOP pożarom traw!", której głównym celem jest uświadomienie ludziom jak wiele zniszczeń niesie wypalanie traw oraz jak jest niebezpieczne.

Od początku tego roku radomscy strażacy interweniowali już ponad 200 razy, z czego w miniony weekend blisko 50 razy.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi wciąż panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, oczywiście nic bardziej mylnego. Ziemia wyjaławia się, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pożary traw są naprawdę niebezpieczne. Silny, zmieniający kierunek wiatr może łatwo rozprzestrzenić ogień na pobliskie zabudowania bądź też obszary leśne.

Mówi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Należy dodać iż pożary traw angażują duże ilości strażaków, którzy w danym momencie mogą być gdzieś bardziej potrzebni.

Pożary traw to nie tylko zagrożenie dla podpalaczy ale również i dla innych osób, w tym także i dla strażaków. Statystyki pokazują, iż w pożarach traw naprawdę giną ludzie.

Wypalanie traw jest przestępstwem.  Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. 

Źródło: Stop pożarom traw!
Nasi Partnerzy polecają