Zadbaj o zdrowie!

i

Autor: pixabay

Zadbaj o zdrowie! Mammobusy w tym tygodniu pojawią się w dwóch powiatach

2022-06-01 12:01

Jeszcze w tym tygodniu pojawią się mammobusy w powiecie radomskim i zwoleńskim, w których kobiety pomiędzy 50 - 69 rokiem życia będą mogły wykonać darmowe badania piersi.

Kobiety, dbajcie o swoje piersi! - apelują lekarze. Wcześnie wykryty nowotwór daje szanse na normalne życie. W powiecie radomskim i zwoleńskim pojawią się mammobusy w których będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. - Statystyki jednak pokazują, że z badań wciąż korzysta bardzo mało kobiet- mówi Jolanta Andrzejuk, lekarz onkolog:

Wokół tego badania krąży wciąż wiele mitów. Badanie mammograficzne w obecnych czasach jest na prawdę wartościowe. Poziom napromieniowania promieniami Rentgena jest bardzo niski. Badanie samo w sobie może być nie przyjemne, zwykle jednak tak nie jest.

Pełna lista miejsc, w których pojawią się mammobusy dostępna jest pod adresem www. Nfz.gov.pl/dlapacjenta/mammobusy.

W badaniu mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.