Akcja Rekreacja w VOX FM

i

Autor: VOX FM

Akcja Rekreacja w VOX FM: Cała Polska pokochała bieganie!

2021-07-31 5:43

Cała Polska pokochała bieganie! To jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w ostatnich latach. Powodów jest kilka. Jeden z nich to koszt. Żeby zacząć uprawiać bieganie nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na sprzęt. A do tego, to sport właściwie dla każdej osoby, zarówno młodszej, jak i starszej. Trzeba jedynie pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

Przed nami kolejna aktywna sobota w VOX FM! W ramach serii Akcja Rekreacja udowodnimy, że żeby dbać o kondycję i zdrowie nie potrzebujemy drogiego sprzętu a jedynie dobrego nastawienia, motywacji i butów. Jak zacząć biegać? Jak się przygotować i o czym pamiętać? Jedną zasad jest odpowiedni strój. Buty powinny być wygodne, ale pamiętajcie - nie muszą być drogie. A od czego zacząć trening? - Zawsze zaczynam od marszów, troszkę rozciągania, wstępnie marszo-biegi. Przechodzimy w końcu do biegów ciągłych. Po około miesiącu taki średnio sprawny, zdrowy człowiek jest w stanie te 5 kilometrów sobie takim spokojnym biegiem ciągłym pokonywać - mówi Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia Biegiem Radom. Ale - co podkreślają trenerzy - istotne jest też sprawdzenie swoich możliwości. I tu pomóc może wizyta u lekarza: - Żebyśmy nie zaczęli biegać od razu półmaratonu, czy maratonu, tylko od małych dystansów. Najlepiej postawić sobie czas. Zacznijmy od takich 20 minut, żeby się nie forsować. I zacznijmy od 3 razy w tygodniu. To będzie taki realny podtrzymujący motywację cel do osiągnięcia - mówi Tomasz Goliński, trener personalny z Nowego Sącza. Ważne są też same trasy. Jak mówią eksperci - na początek nie powinno to być twarde podłoże: - Najlepiej będzie albo bieżnia sportowa, albo leśne ścieżki. Ponieważ nie będzie tak obciążać jak na twardym podłożu naszych stawów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

Quiz. Kultowe gry komputerowe. Pamiętasz je z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Niezykle popularną grę "Heroes" można zaliczyć do:

Akcja Rekreacja w VOX FM: Cała Polska biega! Gdzie?

Nowy Sącz

A gdzie w Nowym Sączu znajdziecie ciekawe trasy do biegania? Większość tras zlokalizowano nad brzegami rzek: - Ostatnio nawet ja dość często biegam i najczęściej robię to wzdłuż kamienicy, wzdłuż Łubinki, tam jest bardzo dużo biegaczy. Ale zdarzyło mi się, co prawda na rowerze, jechać Dunajcem i tam też jest bardzo dużo biegaczy. Zaczynając swoją przygodę z bieganiem, warto poszukać w swojej okolicy grup biegaczy. Wspólne treningi mogą okazać się świetną motywacją!

Bydgoszcz

Przygodę z tym sportem warto zacząć właśnie teraz.  Lato to najlepszy czas, by wciągnąć się w bieganie. Na bieganiu skorzysta nasz umysł i ciało - przekonuje w rozmowie z nami Jakub Kubiński, organizator imprez biegowych w Bydgoszczy: - W trakcie biegania wytwarzane są endorfiny. Ich zakres, ale też czas, po którym one się pojawiają przyjmuje się w granicach 40 minut uprawiania sportu. Po 40 minutach takiego biegu od razu czujemy się lepiej. Zrobiliśmy coś, wyszliśmy na trening, nasz organizm czuje to zmęczenie, ale czuje też satysfakcję z dobrze wykonanej roboty. A właśnie w Bydgoszczy miejsc do biegania nie brakuje. Można wybrać się między innymi do największego parku miejskiego w Polsce - to Myślęcinek. Ciekawe są też bulwary nad Brdą: - Można przebiec się bulwarami i poznać miasto z innej perspektywy, czyli właśnie znad rzeki, korzystając z tego chłodu, który daje Brda. Przy okazji podziwiając też architekturę, która w Bydgoszczy jest bardzo zróżnicowana. W Bydgoszczy organizowane są też duże imprezy biegowe - między innymi Terenowa Masakra, czyli bieg z przeszkodami.

Szczecin

Na Pomorzu Zachodnim ciekawych tras nie brakuje. O tych najlepszych opowiedział nam Michał Persiński, były lekkoatleta, który dziś zajmuje się organizacją miejskich biegów długodystansowych: - Jak ktoś chce iść codziennie i znaleźć sobie taką dziesięciokilometrową trasę, to codziennie w ciągu roku może biec na innej trasie. Jest Jezioro Głębokie, wokół którego można biegać. Na Warszewie, w Puszczy Wkrzańskiej, przy Jeziorze Szmaragdowym, tereny Jasnych Błoni, tereny przy parku Kasprowicza, Syrenie Stawy. Jest tego mnóstwo.

Pamiętajcie o wygodnym obuwiu i stroju! Jak powinien wyglądać? Tu najważniejszy jest komfort: -Na pewno nie polecam ubierania się od razu w najnowsze kolekcje najdroższych marek, bo to nie tędy droga. O takich zawodnikach mówi się "więcej sprzętu niż talentu". A tu bardziej chodzi o to, żebyście przygotowani, buty wygodne do biegania, strój z przewiewnych materiałów - mówił Jakub Kubiński, współorganizator imprez biegowych w Bydgoszczy. A jeśli macie wątpliwości i nie wiecie, jakie obuwie, czy dres wybrać, poradźcie się ekspertów! Tych znajdziecie w każdym sklepie sportowym.

Poranne Wyjce