Nie żyje reżyser filmu Zenek. Jan Hryniak miał 52 lata

i

Autor: pixabay.com/pl

Nie żyje reżyser filmu "Zenek". Jan Hryniak miał 52 lata

2022-02-21 11:48

Nie żyje Jan Hryniak - twórca takich filmów jak "Zenek", "Przystań", "Trzeci". Zmarł w sobotę 19.02.2022 roku wieku 52 lat. O śmierci reżysera poinformowała jego żona, scenarzystka filmowa Marta Hryniak. Na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich podaje, że reżyser zmarł po ciężkiej chorobie.

W wieku 52 lat zmarł Jan Hryniak - reżyser filmu "Zenek". Informację o śmierci Hryniaka potwierdziła w mediach społecznościowych jego żona Marta. Reżyser zmarł w sobotę 19.02.2022 roku po ciężkiej chorobie. Pozostawił pogrążoną w żałobie żonę oraz trzy córki. Pod postem bliscy, osoby ze świata kultury i mediów oraz fani złożyli kondolencje. "Marta, tak mi cholernie smutno i przykro. Ściskam Was wszystkie mocno i tulę do serca" - napisał Krzysztof Czeczot, aktor grający główną rolę w reżyserowanym przez Hryniaka filmie "Zenek". Wyrazy współczucia złożył także aktor Borys Szyc. "Sciskam Was mocno. Potwornie przykro" - umieścił pod postem.

Jan Hryniak urodził się w 1969 roku. Ukończył m.in. Reżyserię w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na dużym ekranie zadebiutował w 1997 roku filmem "Przystań.Był twórcą takich filmów jak "Przystań", "Trzeci", "Trick", a także wyprodukowanego w 2020 roku filmu "Zenek", opartego na biografii lidera grupy Akcent - Zenka Martyniuka. Hryniak reżyserował również serial "Czas honoru. Powstanie" oraz niektóre odcinki serialu "Sama słodycz". Na krajowych festiwalach filmowych doceniona została przede wszystkim debiutancka "Przystań" reżysera, a także film "Trzeci". Ostatnim niedokończonym projektem Jana Hryniaka była opowieść o Tadeuszu Kantorze. Hryniak był zięciem wybitnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego.