Polacy podbijają zagraniczny Taniec z Gwiazdami. Jeden był gwiazdą formatu w Polsce

2025-11-25 13:36

Taniec z Gwiazdami jest ogólnoświatowym formatem, który z podbił większość krajów świata. Z powodzeniem od ponad 20 lat jest nadawany w wielu krajach jak m.in. w Polsce. Jak to bywa w tańcu, tancerze próbują swoich sił w różnych państwach. Okazało się, że dwóch Polaków podbija irlandzką wersję Tańca z Gwiazdami. Co o nich wiemy?

Format "Taniec z Gwiazdami" (Dancing with the Stars lub Strictly Come Dancing w Wielkiej Brytanii) jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych reality show na świecie. Program polega na rywalizacji par, z których każda składa się z gwiazdy (osoby publicznej) i profesjonalnego tancerza towarzyskiego. Co tydzień pary wykonują układy w różnych stylach tanecznych (standardowe, latynoamerykańskie), a ich występy są oceniane przez jury oraz widzów w drodze głosowania. Para z najniższą sumą punktów (od sędziów i publiczności) jest eliminowana. Celem jest zdobycie Kryształowej Kuli lub podobnego trofeum (The Glitterball w Irlandii) w finale. Format ten został adaptowany w kilkudziesięciu krajach, w tym m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Taniec z Gwiazdami w Irlandii

Dancing with the Stars Ireland to popularny irlandzki odpowiednik formatu "Taniec z Gwiazdami". Format opiera się na rywalizacji celebrytów z profesjonalnymi tancerzami o nagrodę The Glitterball. W 8. edycji (2025 r.) zwycięzcami zostali Rhys McClenaghan i Laura Nolan. W tej samej serii brało udział dwóch polskich tancerzy: Robert Rowiński, który zajął 5. miejsce, oraz debiutant Maciej Zięba (partner Joanny Donnelly), który odpadł jako trzeci. W ostatniej edycji w finale pojawiły się aż 4 pary. 

Polski tancerz podbija irlandzki „Taniec z Gwiazdami”! Robert Rowiński w półfinale show

Robert Rowiński w polskim i irlandzkim Tańcu z Gwiazdami 

Robert Rowiński (ur. 19 maja 1984 r. w Koszalinie) to jeden z najbardziej utytułowanych polskich tancerzy towarzyskich i choreografów, posiadający najwyższą Międzynarodową Klasę Taneczną „S” w stylu latynoamerykańskim.

Jest dwukrotnym zwycięzcą polskiej edycji „Tańca z Gwiazdami” (TzG):

  1. Pierwszą Kryształową Kulę zdobył w 12. edycji (TVN, 2010 r.) z lekkoatletką Moniką Pyrek.
  2. Drugi triumf odniósł w 13. edycji (Polsat, 2022 r.) z prezenterką Iloną Krawczyńską.

Robert jest weteranem irlandzkiego "Dancing with the Stars" (DWTS Ireland), w którym występował aż sześć razy (Seria 2, 3, 4, 6, 7 i 8). W Serii 8 (2025 r.) jego partnerką była Aishah Akorede.

Najwyższe miejsca w Irlandii:

  • drugie w 2019 roku z Cliona Hagan
  • drugie w  2023 roku z  Brooke Scullion.

Oprócz tego mężczyzna aktywnie prowadzi swoją szkołę tańca w Koszalinie. 

Maciej Zięba w irlandzkim Tańcu z Gwiazdami 

O Maćku Ziębie jest o wiele mniej informacji. Wiadomo tyle, że przez lata mieszkał w Polsce, a w 2013 roku wyjechał do Kanady, aby rozwijać swoją karierę taneczną. Został tam m.in. Kanadyjskim Mistrzem Ten Dance (w 10 tańcach) oraz Mistrzem Kanady U21 w tańcu standardowym. Wiadomo również, że regularnie współpracuje z "Burn the Floor" - międzynarodowy spektakl taneczny. 

W 2025 roku pojawił się w 8. edycji Taniec z Gwiazdami w Irlandii - odpadł tam jako trzeci. Partnerował Joannie Donnelly.