Wakacje Po Polsku z VOX FM na Kaszubach. Na chwilę świat stanął na głowie. Co zrobili Kamil i Marysia? [GALERIA]

2022-08-17 20:05 AM.
Wakacje Po Polsku z VOX FM. Kaszuby
Autor: VOX FM Wakacje Po Polsku z VOX FM. Kaszuby

Próbowali mówić po kaszubsku, skosztowali lokalnych potraw, podziwiali krajobrazy i zażyli tabaki ale to nie ona sprawiła, że świat stanął na głowie. Marysia i Kamil spędzali Wakacje Po Polsku na Kaszubach, co sprawiło, że ekipa VOX FM przez chwilę zwiedzała do góry nogami?

No i pojechaliśmy na Kaszuby z dobrą energią, a podróż w ramach akcji Wakacje Po Polsku z VOX FM rozpoczęliśmy od miejscowości Chmielno. Tam odwiedziliśmy Panią Olę z galerii Kaszubski Róg i zapytaliśmy wprost  - gdzie dostaniemy tabakę? Okazało się, że daleko nie musieliśmy szukać, bo takie skarby miała ona sama i chętnie nas poczęstowała. Była to tabaka wesoła i naprawdę zrobiło nam się wesoło, a do tego pożegnaliśmy się z zalegającym katarem. Pani Ola poopowiadała nam trochę o kaszubskich tradycjach, a także o różnego rodzaju rękodziełach, które wykonują jej bliscy i znajomi – porcelana, maskotki na szydełku, tabakierki, zakładki do książek itp. Po takich wrażeniach pojechaliśmy dalej – do Szymbarku. Tam na wstępie powitała nas wspaniała przewodniczka – Pani Jola, która powiedziała nam co warto tutaj zobaczyć, a do tego zaznajomiła nas z kaszubską gwarą. Nie rozumieliśmy za wiele, ale biorąc pod uwagę jej uśmiech, mamy nadzieję, że nas nie obraziła. W Szymbarku mieliśmy okazję zobaczyć najdłuższą deskę na świecie - 36,83 m. Ale deska wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa to nie jedyna atrakcja miejscowości. Znajduje się tu także Dom do Góry Nogami. Podczas zwiedzania świat stanął na głowie. Błędnik oszalał ale daliśmy radę i zwiedziliśmy obiekt od góry do dołu… albo odwrotnie.

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

Na końcu pojechaliśmy do Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach . To najstarszy skansen w Polsce! Nasza przewodniczka -  Iwona, opowiedziała jego historię. Cała przestrzeń do zwiedzania to 22 hektary, a na niej dworki, kościoły, wiatraki, stare chaty i wiele, wiele, więcej – był nawet strach na wróble, z którym Kamil wdał się w dyskusję. Jednak, jak możecie się domyślić, była to bardzo jednostronna wymiana zdań. Pochodziliśmy, pozachwycaliśmy się widokami i trzeba było wracać. Kaszuby są piękne, ludzie są przemili, a jedzenie – z naciskiem na ryby – pyszne! Mamy nadzieję, że wrócimy w tamte strony niebawem, a tymczasem już w najbliższą sobotę, 20 sierpnia, meldujemy się na Dolnym Śląsku.

Zobacz w  galerii poniżej, jak bawiliśmy się na Kaszubach.

Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.