Wakacje Po Polsku z VOX FM. Sponsorem Akcji jest Polski Komitet Energii Elekrtycznej.

i

Autor: VOX FM VOX FM rusza na Wakacje Po Polsku!

Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

2022-07-14 9:25

Jeśli jesteśmy w trakcie urlopu, słoneczna pogoda staje się spełnieniem marzeń. Gorzej jednak, gdy w trakcie upałów musimy normalnie pracować. Oto kilka porad, które ułatwią przetrwanie dni z wysokimi temperaturami.

Morze, jezioro, piękna plaża… Upalny dzień, w trakcie którego spędzamy czas nad wodą… Marzenie? A teraz otwierasz oczy i okazuje się, że przez kolejne tygodnie musisz pracować zdalnie. Co zrobić, żeby upały nie dawały nam się nadmiernie we znaki? A jednocześnie - jak mądrze zaplanować pracę, by działające nieustająco wiatraki albo klimatyzacja nie odbiły się negatywnie na wysokości rachunków za energię elektryczną? Podpowiadamy.

1. Zasłaniajmy okna

To jedna z najprostszych metod, które sprawią, że mieszkanie nie nagrzeje się w trakcie dnia i dłużej utrzyma się w nim przyjemna temperatura.

2. Mądrze ustawiajmy klimatyzację

Klimatyzacja ustawiona na 18 stopni, jeśli na zewnątrz termometr pokazuje 33 stopnie, to recepta na kłopot. Z jednej strony, zmuszamy urządzenie do pracy z maksymalną wydajnością, przez co generuje bardzo wysokie zużycie prądu. Z drugiej zaś, po wyjściu z domu będzie nam bardzo trudno funkcjonować w upale panującym na dworze. Aby oszczędzać prąd i dbać o swoje zdrowie, warto ustawiać klimatyzację jedynie na kilka stopni mniej względem temperatury zewnętrznej. Odczujemy ulgę, a przy okazji zaoszczędzimy i nie narazimy się na szok termiczny.

3. Z rozsądkiem podejmujmy decyzje zakupowe

Upalne dni zachęcają do tego, by w przyspieszonym trybie podjąć decyzje, które być może odkładaliśmy od dawna, takie jak zakup wiatraków albo klimatyzacji. Wybierając sprzęty elektroniczne, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich klasę energetyczną. Obecnie najwyższą klasą energetyczną jest A, a najniższą G. Co więcej, na etykietach znajdziemy również tzw. klasy hałasu, które informują o poziomach natężenia dźwięku.

4. Ograniczmy używanie urządzeń, które wytwarzają ciepło

Jedną z ostatnich rzeczy, o których marzymy w upalne dni, jest jeszcze więcej ciepła. Dlatego warto rozsądnie podejść do tematu gotowania, by nie spowodować wzrostu temperatury w mieszkaniu o dodatkowe kilka stopni. Jak to zrobić?

- Unikajmy używania piekarnika – nie tylko pobiera znaczne ilości prądu, ale również wytwarza ciepło, które sprawi, że w mieszkaniu będzie znacznie mniej przyjemnie.

- Gotujmy wieczorem – rozwiązaniem może być przygotowanie wieczorem kilku posiłków na kolejne dwa kolejne dni i zapakowanie ich w pojemniki, dzięki którym łatwo je odgrzejemy. Takie rozwiązanie sprawi, że w trakcie gotowania w domu będzie dość chłodno, a jednocześnie nie będziemy zmuszeni do spędzania czasu w kuchni w trakcie największych upałów.

- Zużywajmy tylko tyle, ile potrzebujemy np. gotując wodę na kawę. Jeśli przygotowujemy ją tylko dla siebie, nie potrzebujemy pełnego czajnika wrzątku. Skróci to czas gotowania i zmniejszy wysokość rachunków za prąd.

- Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na przygotowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej stronie www.LiczySieEnergia.pl

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.