Sukces funkcjonariuszy CBŚP w Rzeszowie. Rozbito grupę przestępczą, która przemycała broń i narkotyki z Polski do Szwecji

i

Autor: fot. CBŚP

Sukces CBŚP w Rzeszowie. Rozbito grupę, która przemycała broń i narkotyki do Szwecji

2022-01-25 15:18

Wszystko zaczęło się jeszcze w październiku, kiedy to szwedzkie służby przejęły nielegalny transport broni, a wiele wskazywało na to, że za wszystkim stoją Polacy działający w międzynarodowej grupie przestępczej. Od początku października przestępcy zorganizowali łącznie cztery przerzuty nielegalnych materiałów.

Sprawa miała swój początek jeszcze w październiku minionego roku, kiedy to szwedzkie służby przejęły transport 10 glocków z amunicją i magazynkami. Wtedy sprawą zainteresowali się policjanci z CBŚP w Rzeszowie. Przez następne miesiące dokładnie ustalali kolejne wątki w sprawie, zbierając wciąż nowe informacje.

- Wynikało z nich, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi – mówi rzecznik Iwona Jurkiewicz z CBŚP

CZYTAJ TAKŻE: Tragiczny wypadek w Przyłęku. Ciężarówka zderzyła się z osobówka. Nie żyje jedna osoba

Działali dalej

W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Policjanci CBŚP udaremnili przerzut 2 kg klofedronu. Ale to nie koniec. - W połowie stycznia 2022 roku, policjanci CBŚP udaremnili kolejny przemyt, przejmując 3 jednostki broni maszynowej, 140 szt. amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć Morze Bałtyckie ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu czyli z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi – dodaje rzecznik CBŚP.

Największe uderzenie nastąpiło w minioną środę, kiedy to zatrzymano 7 osób. Policjanci CBŚP z Rzeszowa zatrzymali 4 osoby. - Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania nielegalnej broni palnej czy wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi – tłumaczy rzecznik CBŚP.

Równocześnie na terenie Szwecji, tamtejsze służby zatrzymały 3 osoby, które miały odebrać przesyłkę z nielegalnym towarem. Zabezpieczono łącznie 10 jednostek broni palnej Glock, 430 szt. amunicji, 3 jednostki broni maszynowej z tłumikiem oraz 2 kg 3CMC.

Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Akcja CBŚP
Źródło: Sukces CBŚP w Rzeszowie. Rozbito grupę, która przemycała broń i narkotyki do Szwecji