Odnowione wnętrze budynku WTZ-u w Skórcu jest ładne, nowoczesne i wygodne w użytkowaniu

i

Autor: Monika Półbratek Odnowione wnętrze budynku WTZ-u w Skórcu jest ładne, nowoczesne i wygodne w użytkowaniu

Bezpieczeństwo i komfort dla niepełnosprawnych w Skórcu [WIDEO, FOTO]

2021-05-19 11:04

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo podopiecznych – to główne przyczyny remontu, o który długo starali się pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu. W tym roku, po 13 latach użytkowania starego budynku, prowadzona przez siedlecką Caritas placówka została zmodernizowana i lepiej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z przeprowadzonego remontu zadowoleni są zarówno pracownicy, jak i uczestnicy WTZ-u.

Remont Warsztatu po 13 latach użytkowania był niezbędny, zwłaszcza wymiana posadzek, które były tam od nowości tego budynku. Był on postawiony w latach 70. XX wieku. Posadzki były śliskie i po tylu latach już zniszczone, wypaczone, wyszczerbione. I było to priorytetem, żeby zapewnić bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych. W tym momencie mamy je wymienione na posadzki antypoślizgowe, które spełniają wszystkie standardy i normy bezpieczeństwa dla osób niepełnosprawnych. Zostały wymienione drzwi, które też z biegiem lat zostały zużyte, zniszczone. Została też wymieniona armatura w łazienkach. Przede wszystkim budynek został przystosowany do przepisów przeciwpożarowych. Mamy założoną instalację oddymiającą i przeciwpożarową. Kuchnia i meble kuchenne również były bardzo zniszczone po 13 latach (…), więc to był priorytet, żeby poprawić te warunki pracy osób niepełnosprawnych i prowadzenia ich rehabilitacji zawodowej – informuje Beata Mańkowska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Skórcu.

Wnętrze starego budynku zyskało nowy wygląd i funkcjonalność, a użytkownicy – poczucie bezpieczeństwa. Z zajęć w budynku korzystają 32 osoby z niepełnosprawnością umysłową z terenu powiatu siedleckiego. Pracownicy Warsztatu w Skórcu podkreślają, że po remoncie, którego w tym roku doczekała się placówka, bardzo poprawiły się warunki pracy z podopiecznymi.

Remont zdecydowanie wpłynął na poprawę warunków, ponieważ mamy tu teraz ładnie wykonany sufit (…), tak że przede wszystkim estetycznie to wygląda. I poprawiło funkcjonalność, bo wcześniej było tu zimno zimą, gorąco latem. Teraz mamy to już wyśrodkowane, więc jest przyjemniej. Pracujemy po prostu w komfortowych warunkach – mówi Leszek Zalewski, instruktor terapii zajęciowej w pracowni multimedialno-muzycznej.

Remont pracowni stolarskiej polegał na tym, że ściany zostały obłożone płytą ognioodporną, zw względu na dużą liczbę drewna i wymogi przeciwpożarowe straży, do których musieliśmy się dostosować. Teraz jest wszystko w porządku, jest bezpieczniej. Nawet w razie jakiegoś pożaru, ten ogień zostanie zatrzymany tutaj, nie przejdzie przez drzwi ognioodporne i przez te ściany. Tak że budynek jest bezpieczniejszy w ten sposób – mówi Paweł Maciak, instruktor terapii zajęciowej w pracowni stolarskiej WTZ-u w Skórcu.

Wszystkie wykonane w budynku prace kosztowały ponad 150 tys. zł. Na modernizację placówka pozyskała 106 tys. zł dotacji z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Resztę sfinansowała ze środków własnych i z pieniędzy od darczyńców Caritas Diecezji Siedleckiej. Jak wygląda odnowione wnętrze budynku, można zobaczyć na naszych zdjęciach i filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

ZOBACZ NA FILMIE jak wygląda wnętrze WTZ-u w Skórcu po remoncie

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie
Źródło: Bezpieczeństwo i komfort dla niepełnosprawnych w Skórcu [WIDEO, FOTO]